,

Wegovy to "lek na otyłość w zastrzyku". Co o nim wiemy?

Karolina Sobieraj
09.03.2023
Aktualizacja: 09.03.2023 13:18

Wegovy miał być lekiem na cukrzycę, a został okrzyknięty "przełomowym lekiem na otyłość". Jak działa semaglutyd?

Wegowy to lek z semaglutydem
fot. Shutterstock

Wegovy to lek produkowany przez Novo Nordisk. Substancją czynną jest semaglutyd. Dotychczas Wegovy w leczeniu otyłości stosowany był wyłącznie w USA i Danii. "Wkrótce dostępny będzie dla tysięcy osób w Wielkiej Brytanii" - poinformowała brytyjska National Institute for Health and Care Excellence (NICE).

Semaglutyd - jak działa?

Semaglutyd reguluje wydzielanie insuliny i glukagonu. Zmniejsza stężenie glukozy we krwi, sprawiając, że szybkość wydzielania insuliny u pacjentów z cukrzycą typu 2 staje się porównywalna do tej u osób zdrowych. Ale ma także inne działanie: zmniejsza masę ciała poprzez hamowanie apetytu, głównie na tłuszcze.

"Produkt leczniczy Wegovy jest wskazany do stosowania wraz z dietą o obniżonej wartości kalorycznej i zwiększonym wysiłkiem fizycznym w celu kontroli masy ciała, w tym, w celu zmniejszenia i utrzymania masy ciała u dorosłych pacjentów, u których początkowa wartość wskaźnika masy ciała (ang. BMI, Body Mass Index) wynosi: ≥ 30 kg/m2 (otyłość) lub 27-30 kg/m2 (nadwaga) z przynajmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nieprawidłową masą ciała" - czytamy w charakterystyce produktu leczniczego.

Takie schorzenia współistniejące to m.in.:

Wegovy - sposób podawania

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, Wegovy powinien podawany być podskórnie w brzuch, udo lub ramię, raz w tygodniu, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku.

Jeśli zaistnieje konieczność zmiany dnia tygodnia, w którym podawany jest lek, należy to zrobić tak, aby od poprzedniego zastrzyku minęły minimum 72 godziny.

Semaglutyd - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do podawania leku Wegovy to nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Semaglutyd nie jest zalecany do stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min/1,73 m2 ). W przypadku łagodnego lub umiarkowanego zaburzenia czynności nerek nie ma konieczności dostosowywania dawki.

Podobnie - semaglutyd nie jest zalecany do stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby należy zachować ostrożność.

Semaglutyd może być stosowany wyłącznie u osób dorosłych. Nie ma konieczności dostosowywania dawki u osób w podeszłym wieku.

Z CHPL wynika, że uważać należy na kilka rzeczy. Semaglutyd może powodować odwodnienie. Odnotowano także przypadki wystąpienia ostrego zapalenia trzustki. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję, dlatego też w trakcie stosowania semaglutydu należy stosować antykoncepcję, a lek odstawić na minimum dwa miesiące przed planowaną ciążą. Nie należy stosować leku w trakcie karmienia piersią, bo może przenikać do mleka.

Wegovy - działania niepożądane

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane leku Wegovy to:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zaparcia,
  • biegunka.

Często zaobserwowano: zawroty głowy, wypadanie włosów, zwiększoną produkcję gazów, hipoglikemię u osób z cukrzycą 2.

Wegovy - badania kliniczne

Wyniki badań klinicznych w leczeniu otyłości semaglutydem są obiecujące. Pacjenci, którzy przyjmowali Wegovy tracili średnio 12,4% masy ciała więcej od osób otrzymujących placebo. Eksperci podkreślają jednak, że Wegovy nie powinien być traktowany jako "lek na otyłość", a raczej jako środek pomocniczy w leczeniu otyłości. W Wielkiej Brytanii będzie go można stosować maksymalnie dwa lata.

Wegovy nie jest jeszcze dostępny w Polsce.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: ema.europa.eu