Oceń
Wegovy to lek produkowany przez Novo Nordisk. Substancją czynną jest semaglutyd. Dotychczas Wegovy w leczeniu otyłości stosowany był wyłącznie w USA i Danii. "Wkrótce dostępny będzie dla tysięcy osób w Wielkiej Brytanii" - poinformowała brytyjska National Institute for Health and Care Excellence (NICE).
Semaglutyd - jak działa?
Semaglutyd reguluje wydzielanie insuliny i glukagonu. Zmniejsza stężenie glukozy we krwi, sprawiając, że szybkość wydzielania insuliny u pacjentów z cukrzycą typu 2 staje się porównywalna do tej u osób zdrowych. Ale ma także inne działanie: zmniejsza masę ciała poprzez hamowanie apetytu, głównie na tłuszcze.
"Produkt leczniczy Wegovy jest wskazany do stosowania wraz z dietą o obniżonej wartości kalorycznej i zwiększonym wysiłkiem fizycznym w celu kontroli masy ciała, w tym, w celu zmniejszenia i utrzymania masy ciała u dorosłych pacjentów, u których początkowa wartość wskaźnika masy ciała (ang. BMI, Body Mass Index) wynosi: ≥ 30 kg/m2 (otyłość) lub 27-30 kg/m2 (nadwaga) z przynajmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nieprawidłową masą ciała" - czytamy w charakterystyce produktu leczniczego.
Takie schorzenia współistniejące to m.in.:
- stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2,
- nadciśnienie tętnicze,
- dyslipidemia,
- obturacyjny bezdech senny,
- choroba sercowo-naczyniowa.
Wegovy - sposób podawania
Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, Wegovy powinien podawany być podskórnie w brzuch, udo lub ramię, raz w tygodniu, o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłku.
Jeśli zaistnieje konieczność zmiany dnia tygodnia, w którym podawany jest lek, należy to zrobić tak, aby od poprzedniego zastrzyku minęły minimum 72 godziny.
Semaglutyd - przeciwwskazania
Przeciwwskazania do podawania leku Wegovy to nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Semaglutyd nie jest zalecany do stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min/1,73 m2 ). W przypadku łagodnego lub umiarkowanego zaburzenia czynności nerek nie ma konieczności dostosowywania dawki.
Podobnie - semaglutyd nie jest zalecany do stosowania u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby należy zachować ostrożność.
Semaglutyd może być stosowany wyłącznie u osób dorosłych. Nie ma konieczności dostosowywania dawki u osób w podeszłym wieku.
Z CHPL wynika, że uważać należy na kilka rzeczy. Semaglutyd może powodować odwodnienie. Odnotowano także przypadki wystąpienia ostrego zapalenia trzustki. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję, dlatego też w trakcie stosowania semaglutydu należy stosować antykoncepcję, a lek odstawić na minimum dwa miesiące przed planowaną ciążą. Nie należy stosować leku w trakcie karmienia piersią, bo może przenikać do mleka.
Wegovy - działania niepożądane
Najczęściej zgłaszane działania niepożądane leku Wegovy to:
- nudności,
- wymioty,
- zaparcia,
- biegunka.
Często zaobserwowano: zawroty głowy, wypadanie włosów, zwiększoną produkcję gazów, hipoglikemię u osób z cukrzycą 2.
Wegovy - badania kliniczne
Wyniki badań klinicznych w leczeniu otyłości semaglutydem są obiecujące. Pacjenci, którzy przyjmowali Wegovy tracili średnio 12,4% masy ciała więcej od osób otrzymujących placebo. Eksperci podkreślają jednak, że Wegovy nie powinien być traktowany jako "lek na otyłość", a raczej jako środek pomocniczy w leczeniu otyłości. W Wielkiej Brytanii będzie go można stosować maksymalnie dwa lata.
Wegovy nie jest jeszcze dostępny w Polsce.
Źródło: ema.europa.eu
Oceń artykuł