Obserwuj w Google News

„Najbardziej wyczekiwany lek” jest już dostępny w Polsce

2 min. czytania
28.09.2023 15:02
Zareaguj Reakcja

„Najbardziej wyczekiwany lek 2023 roku”, czyli Wegovy, jest już dostępny w Polsce. Jak go zdobyć? Ile kosztuje?

Wegovy w Polsce
fot. Shutterstock

Wegovy to lek na otyłość, w którym substancją czynną jest semaglutyd. Semaglutyd reguluje wydzielanie insuliny i glukagonu, zmniejsza stężenie glukozy we krwi, przez co stosowany jest głównie w diabetologii, ale ma też dodatkowe działanie: zmniejsza masę ciała, hamując apetyt. Inne leki z tej samej grupy dostępne w Polsce to  Ozempic (semaglutyd) i Trulicity (duaglutyd) - ale są one zarejestrowane wyłącznie w leczeniu cukrzycy. Natomiast jedynym dostępnym w Polsce „lekiem na otyłość w zastrzyku” była dotychczas Saxenda (liraglutyd). Teraz to się zmienia.

Wegovy w Polsce

W ulotce czytamy: „Lek Wegovy działa poprzez wpływ na docelowe receptory w mózgu, które kontrolują apetyt, powodując uczucie pełności i zmniejszenie odczucia głodu oraz napadów głodu. Może to pomóc w ograniczeniu ilości spożywanego pokarmu i zmniejszeniu masy ciała”.

Wegovy stosuje się u osób dorosłych, u których:

  • BMI wynosi 30 kg/m² lub powyżej (otyłość) lub
  • BMI wynosi więcej niż 27 kg/m², ale mniej niż 30 kg/m² (nadwaga) i występują zaburzenia zdrowia związane z nieprawidłową masą ciała (takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowe stężenie tłuszczów we krwi, zaburzenia oddychania podczas snu zwane „obturacyjnym bezdechem sennym” lub przebyty zawał serca, udar mózgu bądź schorzenia naczyń krwionośnych).

Wegovy jest już dostępny w Polsce, choć z informacji zgromadzonych w serwisie Gdziepolek.pl wynika, że na razie dostać go można jedynie w pojedynczych aptekach. Lek jest wydawany na receptę.

- Kto powinien wystawić taką receptę? Lekarz rodzinny, diabetolog? - pytam w jednej z aptek.
- Może być nawet z receptomatu. My nie wnikamy, skąd jest recepta - informuje farmaceutka.

Uwaga: lek sprzedawany jest w dawce 1 mg. Początkowa dawka, zgodnie z ulotką, powinna wynosić 0,25 mg.

- Jeśli potrzebowałaby pani mniejszej dawki, to możemy zamówić od ręki - informuje farmaceutka.

Wegovy to lek w zastrzyku, który robi się raz w tygodniu. I choć można go wykonać samodzielnie, a w ulotce znajdują się szczegółowe informacje na temat dawkowania, należy pamiętać, że leczenie otyłości to skomplikowany proces, który powinien przebiegać pod nadzorem lekarza.

„Lek Wegovy jest stosowany łącznie z dietą i ćwiczeniami fizycznymi” - zaznacza producent. I dalej: "Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki".

Koszt jednego opakowania (4 zastrzyki) to 1500-1667 zł.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.