,

Trzy ważne leki znikają z aptek. Nie będą już trafiać do Polski

17.05.2023 16:14

GIF ostrzega, że niebawem z polskich aptek znikną ważne produkty. Chodzi o trzy leki, które latem zostaną wycofane z obrotu.

Trzy ważne leki znikają z aptek. Nie będą już trafiać do Polski
fot. ---

Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował najnowszą listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Na liście znalazły się trzy produkty, które na dobre znikają z aptek. Nie wiadomo, czy kiedyś znów pojawią się w sprzedaży. To ważna informacja dla lekarzy i pacjentów, bo leki zostaną wycofane z obrotu za kilka miesięcy.

Na liście produktów wstrzymanych w obrocie pojawiły się poniższe produkty:

  1. Gardasil - to szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego [typy 6, 11, 16, 18]. Rekombinowana, adsorbowana zawiesina do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce, jedna dawka (0,5 ml) 1 amp.-strzyk. 0,5 ml + 2 igły – wstrzymanie planowane od 30 czerwca 2023 r. 
  2. Eligard 7,5 mg Leuprorelinum - to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 7,5 mg, 1 zestaw, stosowany leczeniu hormonozależnego, zaawansowanego raka gruczołu krokowego – wstrzymanie planowane od 1 lipca 2023 r.
  3. Adalift Tadalafilum, tabletki powlekane, 20 mg, 2 tabl. stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji – wstrzymanie planowane od 30 czerwca 2023 r.

logo Tu się dzieje