Oceń
"Substancji leczniczych nie stosuje się samodzielnie. W procesie produkcji leku łączy się je z substancjami pomocniczymi, dzięki którym uzyskuje się pożądaną dla danego leku formę. To właśnie postać leku decyduje o skuteczności, trwałości i bezpieczeństwie substancji leczniczej" - mówi prof. dr hab. Katarzyna Winnicka w filmie edukacyjnym przygotowanym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
W jakiej formie najlepiej przyjmować leki?
Leki występują w postaci stałej, półstałej i płynnej. Postać stała to: proszek, granulat, tabletki, drażetki, kapsułki, czopki i globulki.
Półstała postać leku to maści, kremy i żele.
W postaci płynnej dostać można: roztwory, krople, zawiesiny, emulsje, nalewki i syropy.
- Odpowiednio zaprojektowana postać leku umożliwia działanie substancji czynnej w odpowiednim miejscu i czasie - mówi dr Marta Szekalska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Tabletka czy kapsułka?
Najbardziej naturalną formą podawania leku jest droga doustna. To dlatego najbardziej popularne postacie leków to tabletki, drażetki i kapsułki. Tabletka składa się z rdzenia złożonego z substancji leczniczej i otoczki. Otoczka chroni substancję czynną przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak światło, temperatura, soki żołądkowe; chroni układ pokarmowy przed podrażnieniami; maskuje gorzki smak; wpływa na czas uwalniania leku.
Tabletki dzielimy na:
- Tabletki o niemodyfikowanym uwalnianiu.
- Tabletki dojelitowe.
- Tabletki o przedłużonym uwalnianiu.
W zależności od tego, gdzie chcemy, żeby tabletka się rozpuściła - jama ustna, żołądek, jelito cienkie, jelito grube - dobierana jest odpowiednia otoczka.
Jeśli tabletka przeznaczona jest dla pacjentów, którzy mają problemy z połykaniem albo dla podróżnych, którzy nie mają możliwości popicia leku wodą, mówi się o lekach orodyspersyjnych, które rozpuszczają się w jamie ustnej. Jeśli ma się rozpuścić dopiero w jelicie cienkim, bo soki żołądkowe mogą uszkodzić substancję czynną lub lek może podrażniać śluzówkę żołądka, to otoczka nie może rozpuszczać się w sokach żołądkowych.
Alternatywą dla tabletek są kapsułki. Kapsułki dzielimy na twarde i miękkie. Kapsułki twarde mają tę zaletę, że można je otworzyć i rozpuścić np. w wodzie, co ułatwia połykanie dużej dawki. Z kolei kapsułki miękkie szybko się wchłaniają, omijając proces uwalniania.
- W sytuacji, gdy istotne jest szybkie działanie leku, na przykład gdy chodzi o leki przeciwbólowe, starajmy się wybierać raczej kapsułki miękkie czy tabletki o szybkim rozkładzie - doradzają eksperci UMB. I podpowiadają, jakich oznaczeń szukać na opakowaniu:
- RR,
- rapid,
- ultrafast,
- sprint,
- express.
Źródło: umb.edu.pl
Oceń artykuł