Obserwuj w Google News

Te leki biją rekordy sprzedaży. Polacy stosują je na potęgę

1 min. czytania
09.11.2023 12:47
Zareaguj Reakcja

Firma IQVIA przedstawiła właśnie podsumowanie trzeciego kwartału 2023 ro. na rynku farmaceutycznym. Według raportu, jedna grupa leków odnotowała wzrost aż o 72 proc. O jakie leki chodzi?

Te leki biją rekordy sprzedaży. Polacy stosują je na potęgę
fot. Shutterstock

Podsumowanie sytuacji na rynku farmaceutycznym wiele mówi o kondycji Polaków. Jak podaje serwis mgr.farm, w ostatnim czasie o dokładnie 72,1% wrosła rok do roku wartość rynku leków przeciwmigrenowych. Tak wskazują dane przygotowane przez firmę IQVIA, która podsumowała trzeci kwartał 2023 roku na rynku farmaceutycznym. Migrena dotyka nawet 4 miliony z nas. Co ciekawe, Polacy coraz rzadziej kupują testy na COVID-19. Ich sprzedaż spadła o 92, 6 proc.

Co z innymi lekami?

Z podsumowania wynika, że wartość rynku aptecznego w analizowanym czasie wzrosła o 11,9 mld zł. To wzrost o 7,3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.  Za 44,9% wartości rynku odpowiadają producji Consumer Health (dostępne bez recepty). Z kolej 32,3% to leki na receptę refundowane, a 22,8 nierefundowane. Najbardziej wzrosła wartość rynku leków na receptę nierefundowanych (wzrost o 13,8%). O 7,1% wzrosła z kolei sprzedaż leków na receptę refundowanych. Co ciekawe, wzrosła wartość rynku produktów bez recepty (o 4,4 proc.), ale jednocześnie spadła ich konsumpcja.

Ceny leków systematycznie rosną i dotyczy to wszystkich segmentów. Jeśli chodzi o leki na receptę (refundowane), przeciętna cena detaliczna wyniosła 32 zł. Dla leków na receptę nierefundowanych to kwota 39,50 zł, a dla tych bez recepty to 20,30 zł.

Źródło: Radio ZET/mgr.farm/ iqvia.com