Oceń
- Paracetamol: co warto wiedzieć?
- Ibuprofen: co warto wiedzieć?
- Aspiryna: co warto wiedzieć?
- Jak wybrać właściwy lek przeciwbólowy?
- Czy można łączyć różne leki na ból i gorączkę?
W przypadku bólu głowy, zęba czy przeziębienia zwykle bierzesz lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W sprzedaży jest ich wiele, ale najczęściej stosowane są leki zawierające jedną z tych trzech substancji czynnych: paracetamol, ibuprofen lub aspirynę. Choć mają podobne działanie, to są też istotne różnice. Który z leków wybrać na konkretną dolegliwość i ból? I czy można je łączyć?
Paracetamol: co warto wiedzieć?
Paracetamol (acetaminofen) to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie ma właściwości przeciwzapalnych (w przeciwieństwie do innych leków przeciwbólowych). Jest uważany za bardzo bezpieczny – rzadko wywołuje działania niepożądane, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami.
- Dla kogo: przeznaczony jest dla wszystkich – dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt
- Wskazania do stosowania: różnego rodzaju bóle o małym i średnim nasileniu, w tym: ból głowy, ból gardła, ból zębów, ból mięśni, ból menstruacyjny, bóle kostno-stawowe, nerwobóle. Paracetamol jest też zalecany w przypadku gorączki, występującej np. w przebiegu przeziębienia i grypy.
- Przeciwwskazania: ciężka niewydolność nerek lub wątroby, choroba alkoholowa oraz nadwrażliwość na paracetamol lub którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ibuprofen: co warto wiedzieć?
Ibuprofen jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jest jednym z tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
- Dla kogo: dla dorosłych i dzieci powyżej 3. miesiąca życia.
- Wskazania do stosowania: gorączka oraz różnego rodzaju bóle o umiarkowanym nasileniu, takie jak ból głowy, ból zębów, bóle mięśniowe, bóle miesiączkowe, bóle lędźwiowo-krzyżowe, bóle kostno-stawowe. Ibuprofen można również przyjmować podczas leczenia zapalenia ucha środkowego, chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, w stanach zapalnych ścięgien, więzadeł i torebek stawowych.
- Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną i substancje pomocnicze, czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, ciężka niewydolność nerek lub wątroby, ciężka niewydolność serca, skaza krwotoczna, zaburzenia układu krwiotwórczego, ciężkie odwodnienie. Ibuprofen należy stosować bardzo ostrożnie (warto to rozważyć), jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały reakcje po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ.
Aspiryna: co warto wiedzieć?
Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ma też właściwości zapobiegające zlepianiu się płytek krwi – stosuje się ją w profilaktyce sercowo-naczyniowej. Podobnie jak ibuprofen jest zaliczana do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
- Dla kogo: dla osób powyżej 12. roku życia (choć istnieją również zalecenia, by stosować aspirynę dopiero po 18. roku życia).
- Wskazania do stosowania: różne bóle o małym lub umiarkowanym nasileniu oraz gorączka. Przyjmowanie aspiryny (lub ogólniej: kwasu acetylosalicylowego) zaleca się również w przypadku chorób układu krążenia, takich jak choroba wieńcowa, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zaburzenia funkcjonowania tętnic obwodowych, a także profilaktycznie w zapobieganiu incydentom sercowo-naczyniowym.
- Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, inne salicylany, którąkolwiek substancję pomocniczą, a także skaza krwotoczna, ostra choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, napady astmy oskrzelowej, ciężka niewydolność serca, ciężka niewydolność nerek lub wątroby.
Jak wybrać właściwy lek przeciwbólowy?
Wybierając lek przeciwbólowy, najlepiej jest dopasować go do konkretnych objawów i dolegliwości.
- W przypadku bólów różnego rodzaju najlepiej zacząć od paracetamolu – to jeden z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych, który powoduje najmniej działań niepożądanych. Jeśli nie przyniesie ulgi, można sięgnąć po inny preparat.
- Jeśli ból ma małe lub średnie nasilenie, równie dobrze sprawdzi się zarówno paracetamol, jak i ibuprofen.
- Jeśli występuje gorączka, dobrym wyborem paracetamol i ibuprofen, ale już nie aspiryna) ze względu na ryzyko pojawienia się działań niepożądanych przy stosowaniu dużych dawek aspiryny.
- Jeśli przyczyną bólu jest toczący się proces zapalny, to najlepszym lekiem będzie ibuprofen lub aspiryna
Przed przyjęciem leku należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, zawsze trzeba też przeczytać ulotkę i przyjąć zalecaną dawkę.
Czy można łączyć różne leki na ból i gorączkę?
Niektórych leków przeciwbólowych nie wolno ze sobą łączyć. Nie należy brać jednocześnie leków z tej samej grupy, np. ibuprofenu i aspiryny. Przyjmowanie ich razem nie zwiększa działania przeciwbólowego, a dodatkowo może doprowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego i innych działań niepożądanych.
Dopuszczalne i korzystne jest natomiast łączenie ibuprofenu z paracetamolem. Wykazano, że gwarantuje to silniejsze działanie przeciwbólowe niż zastosowanie każdej z tych substancji oddzielnie.
Warto pamiętać, że w przypadku leków przeciwbólowych nie sprawdza się zasada „im więcej, tym lepiej”. Leki należy przyjmować w stałych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami w ulotce – brak kolejnej dawki może spowodować powrót bólu. Jeśli mimo przyjmowanych leków ból nie mija, konieczna jest konsultacja z lekarzem – ból może świadczyć o poważnej chorobie, która wymaga pomocy specjalisty.
Źródło: Baza-lekow.com.pl / Mgr.farm
Oceń artykuł