Oceń
Lista skutków ubocznych Ozempiku jest dość długa – podczas przyjmowania leku mogą pojawiać się działania niepożądane, najczęstsze związane z układem pokarmowym. Występują też czasem objawy nadwrażliwości. Choć Ozempik to skuteczny i bezpieczny lek, pojawiają się też doniesienia o innych niż zawarte w polskiej ulotce skutkach ubocznych. To tzw. ozempic face, czyli ozempikowa twarz, o której donoszą amerykańscy specjaliści. Na czym polega ten zespół?
Odchudzanie dzięki Ozempikowi, ale są skutki uboczne
Ozempic jest lekiem przeznaczonym dla chorych z cukrzycą typu 2, zwłaszcza tych, którzy zmagają się również z otyłością (przy cukrzycy otyłość jest częsta). Lek hamuje apetyt, dzięki czemu możliwa jest utrata nadmiaru kilogramów.
– Te leki blokują ośrodek głodu, a pobudzają ośrodek sytości, czyli pacjenci po prostu mniej jedzą i dzięki temu chudną. Inkretyny przede wszystkim hamują perystaltykę jelit i opróżnianie żołądka, w związku z tym żołądek jest pełny, człowiekowi nie chce się jeść, więc automatycznie zmniejsza liczbę przyswajanych pokarmów – wyjaśnia portalowi ABC Zdrowie Wirtualna Polska prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, hipertensjolog i diabetolog.
Dzięki Ozempikowi odchudziło się wielu celebrytów w Stanach Zjednoczonych, ale przyjmowanie go niesie ze sobą również ryzyko działań niepożądanych – podobnie zresztą jak innych leków. Oprócz kłopotów z przewodem pokarmowych, mdłości, biegunek czy zaparć, mogą też pojawić się objawy nadwrażliwości, np. pokrzywka na skórze. Inny opisywany przez Amerykanów skutek to tzw. ozempic face.
Ozempic face (ozempikowa twarz) – na czym polega?
Ozempic face to skutek uboczny leku, który może pojawić się na twarzy. Problem dotyczy zwłaszcza osób, które przyjmują lek, by pozbyć się niewielkiej nadwagi. Prof. Dzida wyjaśnia: – Wskutek szybkiej utraty tkanki tłuszczowej z twarzy, skóra robi się bardziej pomarszczona, obwisła, wydaje się, jakby te osoby nagle się postarzały.
Diabetolog przyznaje, że problem ozempikowej twarzy jest widoczny również w Polsce. – Obserwuję osoby, które głównie w celach kosmetycznych, dla łatwego pozbycia się kilku kilogramów, zaczęły stosować Ozempic i faktycznie ten efekt można u nich zauważyć. Moje obserwacje znajdują pokrycie w faktach naukowych. Opisuje się już tzw. zespół twarzy ozempikowej, czyli ozempic face – opowiada lekarz.
Lekarz podkreśla, że utrata nadmiaru kilogramów, zwłaszcza tzw. tłuszczu trzewnego, jest ważna dla zdrowia, a nie tylko ze względów kosmetycznych. Na ryzyko efektu ubocznego w postaci ozempikowej twarzy narażone są zwłaszcza osoby biorące lek w tym drugim celu. – Ozempic jest wskazany w leczeniu cukrzycy typu 2, jest zarejestrowany też w leczeniu otyłości. W tym przypadku lek pomaga spalić tłuszcz trzewny, więc są to przede wszystkim efekty lecznicze, nie tylko kosmetyczne. Natomiast ryzyko dotyczy osób, które mają nadwagę, zwłaszcza niewielką – w ich przypadku ucieka ten tłuszcz podskórny głównie z twarzy i szyi. Pomarszczona, obwisła skóra daje efekt postarzenia – wyjaśnia prof. Dzida.
Jak bezpiecznie przyjmować Ozempic?
Ozempic jest lekiem, który należy przyjmować pod kontrolą lekarza – diabetologa lub endokrynologa. To lek wydawany na receptę. Niestety, wiele osób zdobywa go na własną rękę i nie jest to dla nich bezpieczne. Prof. Dzida przyznaje, że takie osoby mogą wpadać w błędne koło. Opowiada o spostrzeżeniach amerykańskiej diabetolożki Ann Peters, która zauważyła, że pacjenci stosujący Ozempic dla poprawy urody, owszem chudną, ale potem okazuje się, że wyglądają starzej i to powoduje, że szybko trafiają do chirurgów plastycznych.
W przypadku stosowania jakiegokolwiek leku, zawsze warto pamiętać o skutkach ubocznych. W przypadku niewielkiej nadwagi może więc lepiej skupić się na poprawie diety i większej aktywności fizycznej niż na braniu leków? Zwłaszcza że, jak podkreśla diabetolog z Lublina, efekt odchudzający Ozempiku utrzymuje się, dopóki przyjmuje się lek. Gdy przestaje się go brać, waga stopniowo wraca do wyjściowej.
Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / Wirtualna Polska ABC Zdrowie
Oceń artykuł