Obserwuj w Google News

Ograniczenia w wydawaniu leków na e-recepty. Zmiany już obowiązują

2 min. czytania
02.11.2023 10:15
Zareaguj Reakcja

Przepis, że aptekarz nie może wydać więcej leków na raz niż na około 4 miesiące, obowiązuje już od września. Od 1 listopada pacjent nie dość, że może wykupić lek jedynie na 120 dni, to kolejną partię będzie mógł wykupić dopiero po 90 dniach. Recepta roczna zachowuje oczywiście swoją ważność. Rządzący tłumaczą, że są ku temu powody.

Aptekarz skanuje leki w aptece
fot. Łukasz Gdak/East News

Nawet jeśli lekarz wystawił receptę na leki na 365 dni, czyli na cały rok, już od września pacjent za jednym razem nie może wykupić wszystkich przepisanych dawek, a jedynie na około 4 miesiące, czyli 120 dni. 1 listopada weszło w życie kolejne ograniczenie: po resztę przepisanych leków można pójść do apteki dopiero po 90 dniach od wykupienia leków na 120 dni. E-recepta roczna zachowuje ważność – nie została zlikwidowana. Rządzący tłumaczą, że dzięki temu mniej leków ma się marnować i lądować w koszu. Nowe przepisy dotyczą także starszych recept rocznych, czyli wystawionych nawet kilka miesięcy przed wejściem w życie przepisów.

Leki na 120 dni, a kolejne dopiero po 90 dniach

Na raz pacjent może wykupić leki na 120 dni (około 4 miesiące), niezależnie od e-recepty, jaką wystawił lekarz. Po 1 listopada leki na następny okres otrzymasz dopiero po 90 dniach.

Oznacza to, że farmaceuta może wydać leki na maksymalnie 120 dni. Nie ma znaczenia:

  • kiedy wystawiono e-receptę – przed czy po 1 listopada
  • czy realizuje się e-receptę po raz pierwszy, czy wykupuje kolejną porcję leków na tę samą e-receptę.

Kolejną porcję leków, na następne 120 dni, otrzymasz po upływie ¾ tego okresu, czyli po 90 dniach od kupienia pierwszej porcji leków.

„Wszystkie inne zasady realizacji e-recept pozostają niezmienione” – informuje rządowy portal Pacjent.gov.pl.

W jaki sposób można otrzymać e-receptę?

E-receptę można odebrać na kilka różnych sposobów. Można ją otrzymać w postaci:

  • SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu
  • e-maila z załączoną e-receptą w formie PDF-a
  • powiadomienia/kodu QR w aplikacji mojeIKP.

Podczas wizyty na żądanie można też otrzymać wydruk informacyjny e-recepty.

W przypadku odbioru e-recepty w aplikacji mojeIKP, nie trzeba podawać w aptece numeru PESEL. Wystarczy dać farmaceucie do zeskanowania kod QR.

SMS lub e-mail z e-receptą z systemu e-zdrowie można otrzymać tylko wtedy, gdy na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) poda się numer telefonu lub adres e-mail – należy go wpisać w zakładce „Moje konto”.

Realizacja e-recepty następuje w aptece. Wystarczy pokazać kod QR (np. w aplikacji) lub podać farmaceucie 4-cyfrowy kod oraz swój PESEL.

Źródło: Radio ZET / Pacjent.gov.pl