,

Multiwitaminy wracają do łask. Ale tylko dla jednej grupy

29.05.2023 12:41

 Od lat mówi się, że Polacy łykają za dużo suplementów diety, a multiwitaminy są nieskuteczne. Tymczasem okazuje się, że mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie jednej grupy osób.

Multiwitaminy
fot. Shutterstock

Multiwitaminy nie mają żadnego wpływu na zdrowie - niespodziewanie ogłosili kanadyjscy naukowcy w 2018 roku na łamach "Journal of the American College of Cardiology”. Badacze zaprezentowali wyniki pięcioletnich analizy prowadzonej w latach 2012-2017, w których uwzględniono aż 179 różnych badań dotyczących suplementów diety oraz preparatów multiwitaminowych. Wnioski były jednoznaczne: najczęściej zażywane przez ludzi suplementy diety nie mają żadnego wpływu (lub znikomy) na zdrowie, a kupowanie jest ich to strata pieniędzy. Teraz może się to zmienić.

Multiwitaminy poprawiają pamięć?

Multiwitaminy wspierają funkcje poznawcze u seniorów, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka demencji - wynika z dużego badania przeprowadzonego przez naukowców z Columbia University i Brigham and Women's Hospital/Harvard.

Ponad 3,5 tys. ochotników powyżej 60. r.ż. losowo przydzielono preparat multiwitaminowy lub placebo do codziennego stosowania przez 3 lata. Pod koniec każdego roku uczestnicy badania rozwiązywali serię testów funkcji poznawczych online, których celem było sprawdzenie funkcji pamięci w hipokampie. Pod koniec pierwszego roku pamięć poprawiła się u osób przyjmujących codziennie multiwitaminę w porównaniu z osobami przyjmującymi placebo i efekt ten utrzymywał się przez trzy lata badania. Największy wpływ preparatów multiwitaminowych na zdrowie zaobserwowano u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, choć nie do końca wiadomo dlaczego.

"Starzenie się funkcji poznawczych jest głównym problemem zdrowotnym osób starszych, a nasze badanie sugeruje, że może istnieć prosty i niedrogi sposób, aby pomóc starszym osobom spowolnić spadek pamięci" - zawyrokował kierownik badania dr Adam M. Brickman, profesor neuropsychologii na Uniwersytecie Columbia Vagelos.

Zalecane suplementy

Suplementy diety zawsze należy przyjmować pod kontrolą lekarską, najlepiej po oznaczeniu niedoborów we krwi. Nadmiar witamin też szkodzi, a preparaty multiwitaminowe mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Dla przykładu:

  • rośliny i zioła zawierające śluzy, jak len zwyczajny, prawoślaz lekarski czy babka lancetowata, osłabiają wchłanianie leków;
  • witamina C nie jest wskazana przy chemioterapii;
  • preparaty żelaza i magnezu trzeba odstawić przy zażywaniu hormonów tarczycy, bo obniżają ich działanie.

Suplementy diety zalecane w Polsce to:

  • wit. D - w okresie październik-kwiecień,
  • kwas foliowy - w ciąży i 3 miesiące przed ciążą,
  • preparaty dla kobiet w ciąży.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła: "Multivitamin Supplementation Improves Memory in Older Adults: A Randomized Clinical Trial" A.M. Brickman, The American Journal of Clinical Nutrition 2023; Poradnik "Vademecum zdrowia" TUW PZUW 2023

logo Tu się dzieje