,

Nowy lek przeciwbólowy bez recepty. Wcześniej musiał go przepisać lekarz

17.01.2023 13:37

W polskich aptekach pojawił się nowy lek na migrenę. To silny lek przeciwbólowy, który będzie dostępny bez recepty. Do tej pory preparat mógł przepisać wyłącznie lekarz. 

Lek na migrenę bez recepty
fot. Shutterstock

W sprzedaży pojawił się lek Dezamigren. To tabletki przeciwbólowe stosowane w łagodzeniu migreny. Lek Dezamigren jest pierwszym preparatem z grupy tryptanów, który dostępny będzie w polskich aptekach bez recepty. Wcześniej dostępny był wyłącznie z przepisu lekarza.

Tryptany to grupa leków, która została opracowana z myślą o zwalczaniu napadów migrenowych u osób, u których stosowanie innych leków przeciwbólowych (np. paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, naproksen) okazało się nieskuteczne.

Dezamigren - lek na migrenę bez recepty

Dezamigren zawiera substancję almotryptan, która łagodzi ból migrenowy z aurą i bez aury, a także objawy towarzyszące migrenie, takie jak nudności i nadwrażliwość na światło, dźwięki, zapachy. Lek wykazuje silne działanie przeciwbólowe już po 30 minutach od połknięcia tabletki.

Działanie tryptanów polega na pobudzeniu niektórych receptorów, skurczu naczyń czaszkowych i hamowaniu przewodzenia w nerwie trójdzielnym, co wpływa na łagodzenie migreny.

Almotryptan może być stosowany u osób dorosłych (powyżej 18 roku życia), u których występują ostre napady migreny, z aurą lub bez aury.