FDA zatwierdziła spray do nosa na migrenę. "Działa w 15 minut"

17.03.2023 10:30

W USA zatwierdzono skuteczny, szybko działający lek na migrenę. Spray do nosa Zavzpret od firmy Pfizer ma według producenta wykazywać skuteczne działanie już po 15 minutach od zastosowania. Lek pojawi się w amerykańskich aptekach latem 2023 roku.

Migrena
fot. Shutterstock

Agence France-Presse informuje, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła szybko działający aerozol do nosa firmy Pfizer, przeznaczony do leczenia objawów migreny. Przedstawiciele firma Pfizer zapowiedzieli, że lek sprzedawany pod nazwą Zavzpret będzie dostępny w aptekach w USA w lipcu 2023 roku. Na razie nie wiadomo, czy produkt będzie dostępny w sprzedaży w Europie.

- Zatwierdzenie Zavzpret przez FDA oznacza znaczący przełom dla osób cierpiących na migrenę, które potrzebują wolności od bólu i preferują opcje alternatywne do leków doustnych – poinformowała w oświadczeniu przedstawicielka firmy Pfizer, Angela Hwang.

"Przynosi ulgę w 15 minut"

Zavzpret to pierwszy i jedyny aerozol do nosa, antagonista receptora peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP), przeznaczony do doraźnego leczenia migreny z aurą lub bez aury u dorosłych.

Badanie fazy 3 leku wykazało, że przynosi on ulgę w bólu niektórym osobom cierpiącym na migrenę w zaledwie 15 minut.

- Jako aerozol do nosa o szybkim wchłanianiu leku, Zavzpret oferuje alternatywną opcję leczenia dla osób, które potrzebują ulgi w bólu lub nie mogą przyjmować leków doustnych z powodu nudności, lub wymiotów – napisano w oświadczeniu.

Leczenie migreny, w której zazwyczaj stosuje się leki doustne, zostało przetestowane metodą podwójnie ślepej próby na próbie 1405 osób, przy czym połowa przyjmowała pojedynczą dawkę w sprayu, a pozostali otrzymywali placebo. Stwierdzono, że spray znacznie zmniejsza ból (oceniany dwie godziny po wystąpieniu migreny), która oprócz często silnych bólów głowy może obejmować nudności i wrażliwość na światło lub hałas.

Pfizer nabył Zavzpret, znany również jako Zavegepant, w zeszłym roku za około 10 miliardów dolarów od Biohaven, wraz z innymi lekami na migrenę tej firmy.