Obserwuj w Google News

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Na jakich warunkach można skorzystać?

3 min. czytania
Aktualizacja 31.08.2023
31.08.2023 10:14
Zareaguj Reakcja

Lista bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów została opublikowana. Jest na niej kilka tysięcy preparatów na różne schorzenia. Nie każdy jednak może z nich skorzystać. Jakie warunki trzeba spełnić, by mieć dostęp do darmowych leków? Jakie leki zostały wyłączone z listy i trzeba będzie za nie płacić?

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów
fot. Marek BAZAK/East News

Rządowy projekt związany z bezpłatnymi lekami błyskawicznie przeszedł legislację. Rozszerza on dostęp do bezpłatnych leków – wcześniej mieli do nich dostęp jedynie seniorzy powyżej 75. roku życia. Od 1 września program obejmie także dzieci oraz osoby o 10 lat młodsze niż wynosił wcześniejszy próg wekowy. Po spełnieniu określonych warunków, otrzymać bezpłatne leki. Ich lista została opublikowana 30 sierpnia.

Kto może skorzystać z bezpłatnych leków?

Z bezpłatnych leków mogą skorzystać dzieci, które nie ukończyły 18 lat (tzw. grupa 18 minus) i osoby, które przekroczyły 65. rok życia (tzw. grupa 65 plus). Aby mogły one otrzymać leki, muszą jednak spełnić pewne warunki.

Jakie preparaty znalazły się na liście bezpłatnych leków?

W opublikowanym przez ministerstwo zdrowia wykazie leków dla dzieci jest ponad 2,8 tys. preparatów. W wykazie dla osób 65 plus znalazło się blisko 3,8 tys. leków.

  • Wykaz bezpłatnych leków dla dzieci („18 minus") obejmuje prawie 280 substancji czynnych. To leki min. na takie choroby, jak: alergia, , AZS, astma, cukrzyca, choroby tarczycy i grzybica.

W tej grupie produktów leczniczych znalazły się m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, w nadciśnieniu tętniczym, w chorobach urologicznych, w chorobach układu pokarmowego czy szczepionki.

  • Wykaz nieodpłatnych leków dla osób po 65. roku życia („65 plus”) zawiera prawie 3,8 tys. leków. Lista obejmuje ponad 420 substancji czynnych umieszczonych. To środki m.in. na alergię, miażdżycę, chorobę zwyrodnieniową stawów, depresję, cukrzycę typu 2, a także antybiotyki, leki przeciwwirusowe i przeciwzapalne leki niesteroidowe.

W tej grupie znalazły się m.in. leki: antyhistaminowe, cytostatyczne, ginekologiczne, hipoglikemizujące, hipolipemizujące, hipotensyjne, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, przeciwreumatyczne, przeciwparkinsonowskie, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, w chorobach urologicznych, w chorobach układu pokarmowego i szczepionki.

Pełną listę bezpłatnych leków zamieszczono na stronach ministerstwa zdrowia. Za leki spoza listy wciąż trzeba będzie płacić, niezależnie od wieku pacjenta, m.in. za środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, suplementy diety czy witaminy.

Na jakich warunkach można otrzymać bezpłatne leki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent może otrzymać lek z wykazu bezpłatnie, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Najważniejsze z nich to:

  • wiek: mniej niż 18 lat i więcej niż 65 lat – wiek musi być zweryfikowany np. poprzez numer PESEL
  • diagnoza: lekarz musi zdiagnozować u pacjenta schorzenie, które mieści się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku
  • uprawnienia: nieodpłatną receptę wystawia lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisana bezpłatnych leków
  • odpowiedni kod: na recepcie w rubryce „kod uprawnień dodatkowych pacjenta” lekarz musi wpisać "DZ" w przypadku dzieci albo "S" w przypadku osób powyżej 65. roku życia.

Refundowane lub bezpłatne leki można nabyć/otrzymać tylko w aptekach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.