Antybiotyki zmieniają działanie antykoncepcji. O czym pamiętać?

31.01.2023
Aktualizacja: 31.01.2023 09:11

Przyjmowanie niektórych leków, w tym antybiotyków, osłabia działanie antykoncepcji. Na jakie antybiotyki należy szczególnie uważać i jak długo powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą? Wyjaśniamy.

Antybiotyki a antykoncepcja: o tym pamiętaj
fot. Shutterstock

Doustna antykoncepcja hormonalna jest skuteczna jedynie wtedy, gdy stosujemy ją zgodnie z zaleceniami. Istnieją pewne sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność. Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk to ryzykowne połączenie, głównie dlatego, że antybiotyki zaburzają metabolizm pigułek. Podczas antybiotykoterapii zmienia się funkcjonowanie mikroflory jelitowej. Zdarza się, że antybiotyki powodują inne skutki uboczne, które dotyczą układu pokarmowego. Może pojawić się biegunka, nudności czy wymioty. Warto przyjmować probiotyki (które nie wchodzą w reakcje z tabletkami hormonalnymi), jednak nawet to nie daje stuprocentowej pewności, że antykoncepcja działa.

Na jakie substancje szczególnie uważać?

Antybiotyki, które obniżają skuteczność antykoncepcji, to:

  • azytromycyna
  • amoksycylina
  • tetracyklina
  • klindamycyna
  • ciprofloksacyna
  • klarytromycyna

Zanim lekarz internista przepisze antybiotyk, poinformujmy go o antykoncepcji. Jeżeli musimy przyjmować antybiotyk przez dłuższy czas (na przykład 2 miesiące), porozmawiajmy z ginekologiem o innych, niehormonalnych metodach zabezpieczenia. Obecnie dostępnych jest wiele sposobów, które są łatwo dostępne, bezpieczne i odwracalne.
Substancje w innych lekach, na które należy uważać przy antykoncepcji, to: tetracyklina (leki na trądzik) czy  gryzeofulwina (stosowana w zakażeniach grzybiczych skóry).

Czy podczas antybiotykoterapii należy odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Pamiętaj: nigdy nie powinno się przerywać terapii hormonalnej bez konsultacji z lekarzem. Tabletki mogą być normalnie zażywane, jednak zarówno w trakcie przyjmowania antybiotyków, jak i kilka dni po zakończeniu leczenia (zwykle tydzień), należy stosować dodatkową ochronę. Jednak to, jak długo antybiotyk osłabia działanie antykoncepcji, jest związane z wieloma czynnikami, takimi jak rodzaj antybiotyku, jego dawka czy dzień cyklu, w którym zaczęłyśmy leczenie.

Uwaga: nie tylko antybiotyki wpływają na skuteczność antykoncepcji. Dotyczy to również innych leków, a nawet ziół (np. dziurawiec). Przekroczenie dawki 3 g paracetamolu może zmienić działanie tabletek. Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze warto poprosić o opinię lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zosiawinczewska.pl; K. B. Simmons,L. B. Haddad, K.Nanda, K. M. Curtis, “Drug interactions between non-rifamycin antibiotics and hormonal contraception: a systematic review”, ajog.org; Zhanel GG, Siemens S, Slayter K, Mandell L. Antibiotic and oral contraceptive drug interactions: Is there a need for concern? Can J Infect Dis. 1999 Nov;10(6):429-33. doi: 10.1155/1999/539376. PMID: 22346401; PMCID: PMC3250726.