Obserwuj w Google News

Zespół abstynencyjny. Jak bezpiecznie odstawić antydepresanty?

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
12.03.2019 15:22
Zareaguj Reakcja

Jeśli właśnie kończysz terapię i planujesz odstawić antydepresanty, zrób to powoli. Naukowcy ostrzegają: ponad połowa pacjentów zmaga się z zespołem odstawiennym.

Zespół abstynencyjny może zdarzyć się także po odstawieniu antydepresantów
fot. Shutterstock

Chociaż lekarze zapewniają, że nowoczesne leki antydepresyjne są bezpieczne, a większość z nich nie uzależnia, niektórym pacjentom może być trudno je odstawić. Dowiedz się, jakie mogą być objawy syndromu odstawiennego i jak skutecznie zakończyć farmakoterapię.

Jak odstawić antydepresanty?

Schemat odstawiania antydepresantów trwa obecnie około czterech tygodni. Dawka zmniejszana jest stopniowo, przeważnie o 1/4. Bierze się zatem 3/4, potem pół porcji, a następnie 1/4, a odstawianie rozciągnięte jest w czasie. Najmniejszą dawkę podtrzymującą przyjmuje się najpierw codziennie, a potem co drugi, co trzeci dzień.

Dr Mark Horowitz z Prince of Wales Hospital w Sydney i profesor David Taylor z King's College London twierdzą, że odstawianie antydepresantów powinno przebiegać znacznie wolniej i, w zależności od przebiegu choroby, trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat!

Naukowcy zaobserwowali pozytywne efekty wydłużenia czasu odstawienia antydepresantów w przypadku pacjentów zażywających benzodiazepiny: diazepam (Valium) lub alprazolam (Xanax). Wnioskami podzielili się na łamach The Lancet Psychiatry Journal.

Syndrom odstawienia antydepresantów

Z wcześniejszych badań wynika, że u ponad połowy (56 proc.) osób, które zatrzymały lub zmniejszyły swoje leki przeciwdepresyjne, wystąpiły objawy odstawienia, a prawie połowa z nich (46 proc.) opisywała objawy jako ciężkie.

Najczęstsze skutki odstawienia antydepresantów to:

  • lęk,
  • pobudzenie,
  • zawroty głowy,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśniowe,
  • napięcie,
  • drażliwość,
  • szumy uszne,
  • skurcze żołądka.

U niektórych chorych może pojawić się tzw. zespół odbicia, powodujący powrót objawów, z powodu których lek został przepisany (napady lęku, zaburzenia snu, agorafobia).

– Znam ludzi, którzy z dnia na dzień odstawiają antydepresanty i nie mają skutków ubocznych, ale wiele osób rozgniata tabletki na mniejsze porcje i odstawia je stopniowo. Dostarczyliśmy dowody naukowe na to, co już w praktyce działa – powiedział „New York Post” dr Mark Horowitz.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: nytimes.com