Te leki niszczą wątrobę. 6 najbardziej szkodliwych [ujawnia lekarz]
Przyjmowanie leków i suplementów diety na własną rękę może szkodzić wątrobie. Długotrwałe stosowanie niektórych preparatów wiąże się z ryzykiem uszkodzenia tego organu, choć nie zawsze można uniknąć farmakoterapii. Które leki mogą szkodzić wątrobie? Lekarz ujawnia 6 rodzajów leków, które mają na nią najgorszy wpływ.

Hepatolog dr hab. Jerzy Jaroszewicz, szef Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ujawnił w rozmowie z portalem mgr.farm, które leki mogą szkodzić wątrobie.
Szacuje się, że na choroby wątroby zapada rocznie między 300 a 600 tys. osób, w ciągu roku umiera mniej więcej 60 tys. Dr hab. Jerzy Jaroszewicz wyjaśnia, że głównym powodem zachorowań są: choroba alkoholowa, choroby metaboliczne i wirusowe, ale nawet 15 proc. chorych, którzy trafiają do szpitala to pacjenci, którzy mogą mieć polekowe uszkodzenia wątroby.
Zdaniem specjalisty polekowe uszkodzenia wątroby są zwykle wynikiem nieodpowiedniej edukacji dotyczącej tego, jak stosować leki.
- Większość chorych, którzy trafiają do szpitala w wyniku uszkodzeń polekowych to pacjenci, którzy przyjmują leki, suplementy leków lub zioła na własną rękę. Podczas tych terapii nie robią badań oceniających funkcje wątroby, co pozwoliłyby na wcześniejsze wyłapanie problemu i szybką reakcję, w efekcie trafiają do szpitala z uszkodzeniami wątroby znacznego stopnia - przyznał hepatolog w rozmowie z mgr.farm.
Które leki szkodzą wątrobie? 6 rodzajów [LISTA]
Hepatolog dr hab. Jerzy Jaroszewicz wyjaśnił w rozmowie z portalem mgr.farm, że za aktywację leków i za ich odtruwanie, odpowiedzialne są enzymy wątrobowe. "Te procesy powodują, że wątroba musi się mocno wysilać, szczególnie w przypadku leków toksycznych. Czasami wysiłek, który wątroba musi włożyć w ten proces, jest zbyt wielki i to doprowadza do jej uszkodzenia, ponieważ jej potencjał nie wystarcza na tę ilość leków, która została dostarczona do organizmu" - powiedział specjalista.
Ujawnił 6 rodzajów leków, których naużywanie lub regularne stosowanie może mieć negatywny wpływ na wątrobę.
Te leki najbardziej szkodzą wątrobie:
- antybiotyki,
- leki przeciwzapalne (ibuprofen, diclofenac, paracetamol),
- leki stosowane w neurologii,
- leki stosowane w psychiatrii,
- leki stosowane w kardiologii,
- środki antykoncepcyjne.
Leki to nie wszystko. Nieodpowiednie stosowanie, w tym nadużywanie suplementów diety może prowadzić do uszkodzenia wątroby.
- Warto podkreślić, że uszkodzenia wątroby po suplementach diety lub lekach ziołowych są równie częste, jak nie częstsze, niż po lekach zarejestrowanych na receptę. Z tego nie wszyscy zdają sobie sprawę, sądząc, że leki bez recepty są mniej szkodliwe. To nieprawda. Nawet dobrze znane, powszechne leki ziołowe potrafią szkodzić wątrobie - wyjaśnił w wywiadzie dla mgr.farm dr Jerzy Jaroszewicz.
Specjalista podkreśla, że osoby, który muszą regularnie przyjmować leki mogące uszkadzać wątrobę, powinny je stosować ściśle według zaleceń lekarza i regularnie zgłaszać się na badania oceniające stan wątroby, w tym tzw. próby wątrobowe.
Jak poznać, że leki szkodzą wątrobie?
Uszkodzenie wątroby spowodowane przez leki może być trudne do rozpoznania. Choroby wątroby długo nie dają objawów, bo wątroba jest nieunerwiona i nie boli. Objawy, gdy się pojawią, świadczą o zaawansowanej chorobie tego narządu. Objawy uszkodzenia wątroby to przede wszystkim: zmęczenie, ból pod prawym żebrem, osłabienie, świąd skóry, bóle mięśni. W sytuacjach skrajnych pojawia się zażółcenie białek oczu i skóry oraz ciemniejszy mocz lub zmiany w kolorze stolca.
Polekowe uszkodzenie wątroby objawia się zwykle w ciągu 5-90 dni od przyjęcia ostatniej dawki leku. Może także wystąpić z opóźnieniem do jednego roku i może przebiegać z przewlekłym utrudnieniem odpływu żółci.
Polekowe uszkodzenie wątroby może się objawiać jako:
- ostra niewydolność wątroby: może rozwinąć się w ciągu kilku dni po przyjęciu leku lub po dłuższym czasie jego stosowania.
- utajone lub jawne klinicznie uszkodzenia wątroby: w surowicy stwierdza się podwyższoną aktywność AST i ALT
- ostre stłuszczenie wątroby.
Źródło: mgr.farm, Medycyna Praktyczna (mp.pl)