Obserwuj w Google News

Sterydy i alkohol. Czy przy lekach steroidowych można pić?

1 min. czytania
Aktualizacja 18.05.2022
18.05.2022 15:55
Zareaguj Reakcja

Czy stosując leki steroidowe, można pić alkohol? To połączenie może być niebezpieczne. Długotrwałe stosowanie steroidów i spożywanie alkoholu może uszkadzać wątrobę i nerki, może też wywoływać objawy psychiczne, w tym napady agresji.

Alkohol a sterydy (steroidy)
fot. Shutterstock

Sterydy (steroidy) to leki stworzone na wzór hormonów występujących naturalnie w organizmie człowieka. Steroidy są stosowane w leczeniu wielu chorób — mają właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, immunosupresyjne. Szczególne zastosowanie znajdują w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Są to jednak leki silne, które ze względu na możliwe skutki uboczne, muszą być dawkowane pod ścisłą kontrolą specjalisty, ściśle według wskazań.

Leki steroidowe i alkohol: to niebezpieczne połączenie

Długotrwałe stosowanie sterydów i spożywanie alkoholu, może powodować poważne i nieodwracalne uszkodzenie wątroby i nerek. Łączenie steroidów i alkoholu (zwłaszcza w dużych dawkach), może prowadzić do rozwoju marskości wątroby, a ostatecznie do jej całkowitej niewydolności.

Łączenie steroidów i alkoholu może też prowadzić do odwodnienia organizmu, występowania dokuczliwych bóli w klatce piersiowej, podwyższenia ciśnienia, występowania reakcji alergicznych, problemów żołądkowo-jelitowych, a nawet stanów depresyjnych.

Stosowanie steroidów (leków), jak i sterydów (anabolików) w połączeniu z alkoholem nasila problemy natury psychicznej (zmienność nastrojów, niestabilność emocjonalna, myśli samobójcze), może też prowadzić do wybuchów agresji, rozwoju psychozy. Co więcej, ta niebezpieczna mieszanka zaburza prace neuronów i neuroprzekaźników oraz upośledza ośrodek pamięci.

Warto również wiedzieć, że u osób, które zażywają sterydy, aby łagodzić skutki choroby, mieszanie ich z napojami wysokoprocentowymi powoduje zaostrzenie stanów chorobowych oraz przyczynia się do powstawania w organizmie szkodliwych produktów przemiany materii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medictus.eu