Obserwuj w Google News

Płyn Lugola podawano po wybuchu w Czarnobylu. Jakie jest jego zastosowanie?

2 min. czytania
Aktualizacja 16.11.2020
25.07.2019 12:26
Zareaguj Reakcja

Płyn Lugola to wodny roztwór jodu i jodku potasu. Stosuje się go do odkażania skóry. Doustnie podawany jest wyłącznie z zalecenia lekarza, w ściśle określonych przypadkach. Sprawdź, jakie jest jego współczesne zastosowanie.

Płyn Lugola
fot. Shutterstock

W 1986 roku, po wybuchu elektrowni w Czarnobylu, dzieci w Polsce dostały wodny roztwór jodu i jodku potasu, czyli tzw. płyn Lugola. Zabieg ten miał na celu wysycenie tarczycy jodem, aby przyjęła jak najmniej radioaktywnego izotopu. Po latach przyznano, że było to zbędne. Obecnie płyn Lugola stosowany jest zupełnie w innym celu. Dowiedz się więcej na ten temat.

Płyn Lugola — zalecenia

Przeglądając blogi szarlatanów, można odnieść wrażenie, że płyn Lugola to remedium na wszelkie bolączki świata: od raka prostaty, poprzez mięśniaki macicy, po hemoroidy. A jakie jest jego właściwe zastosowanie?

Płyn Lugola w postaci nierozcieńczonej stosowany jest do odkażania skóry. Po rozcieńczeniu wodą może służyć do płukania gardła. Zmieszany z gliceryną nadaje się do pędzlowania zainfekowanych migdałków. Nie należy stosować płynu Lugola u dzieci i niemowląt.

Przeciwskazania do stosowania płynu Lugola to:

W ulotce przeczytać można także, że płynu Lugola nie należy stosować ze związkami rtęci. Doustnie preparat przyjmuje się wyłącznie z zalecenia lekarza, w ściśle określonych przypadkach.

Płyn Lugola a ryzyko przedawkowania

Gdy lekarz zaleca doustne przyjmowanie płynu Lugola, rozcieńcza się go wodą, żeby zapobiec podrażnieniu przewodu pokarmowego. Lugola zmniejsza unaczynienie tarczycy, co zapobiega nadmiernej utracie krwi podczas operacji tarczycy.

Płyn Lugola czasowo hamuje wydzielanie hormonów tarczycy, dlatego też zalecany jest po operacji tarczycy lub w trakcie przełomu tarczycowego — groźnego stanu nadczynności tarczycy z towarzyszącą niewydolnością wielonarządową, który w większość przypadków rozwija się u chorych z nieleczoną lub niewłaściwie leczoną chorobą Gravesa-Basedowa.

W końcu, płyn Lugola blokuje wychwyt radioaktywnych izotopów tarczycy, zmniejszając w ten sposób ryzyko raka tarczycy, stąd jego zastosowanie w nagłych wypadkach radiacyjnych lub ekspozycji terapeutycznej/diagnostycznej jodu radioaktywnego.

Eksperci z kanadyjskiego Instytutu Bezpieczeństwa Leków (ISMP) zwracają jednak uwagę na ryzyko przedawkowania jodu. W ostatnich latach zaraportowano kilkanaście takich przypadków. To dlatego, że płyn Lugola jako jeden z niewielu preparatów dla dorosłych przepisywany jest często w kroplach, podczas gdy pielęgniarki i pacjenci przyzwyczajeni są do mililitrów.

Groźne powikłania przedawkowania jodu to m.in.: kwasica metaboliczna, niewydolność nerek, niedociśnienie, zapaść krążeniowa. W literaturze odnotowano też przypadek śmierci niemowlęcia z powodu uszkodzenia przełyku wysokim stężeniem potasu w płynie Lugola.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Look Out for Lugol's M.Grissinger, P&T 40/2015