,

Medyczna marihuana: fakty i mity

19.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 16:08

Istnieje niewiele tematów, które mogą wzbudzić silniejsze emocje wśród lekarzy, naukowców, pacjentów niż marihuana medyczna. Czy jest bezpieczna? Czy powinna być legalna? Czy udowodniono jej skuteczność? Czy uzależnia? Czy to naprawdę „cudowny lek”? To tylko część pytań, które zadaje sobie społeczeństwo. Wielu pacjentów znajdują się w sytuacji, w której chcieliby dowiedzieć się więcej o marihuanie medycznej, ale czują się zawstydzeni, aby porozmawiać z lekarzem.

Medyczna marihuana: działanie
fot. Shutterstock

5 faktów o medycznej marihuanie

1. Medyczna marihuana skutecznie niweluje przewlekły ból u osób dorosłych oraz skutecznie redukuje nudności i wymioty w trakcie i po chemioterapii. 

Konopie są bardzo pomocne w redukcji nudności i wymiotów. Badania wykazały, że są skuteczne w leczeniu trudnych do kontrolowania mdłości oraz zapobiegają nudnościom u pacjentów poddawanych chemioterapii

2. Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania konopi medycznych.

Istnieją opracowania naukowe mówiące o szkodliwości stosowania marihuany, ale dotyczącą one marihuany rekreacyjnej. Natomiast badanie naukowe zespołu naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiodło, że 42% pacjentów korzystających z medycznej marihuany rezygnuje z dotychczas przyjmowanych leków, a kolejne 38% zmniejsza ich dawki.

3. Nie można przedawkować konopi medycznych. 

W związku z tym, że konopie medyczne mają bardzo dobry indeks terapeutyczny (współczynnik terapeutyczny), praktycznie niemożliwe jest ich przedawkowanie. 

Ważna informacja

Indeks terapeutyczny – stosunek dawki leku powodujący objawy zatrucia do dawki skutecznej leczniczo. Jest różny dla różnych leków i charakteryzuje ich bezpieczeństwo.

4. Marihuana medyczna i rekreacyjna to nie ten sam produkt. 

Skład ilościowy i jakościowy marihuany medycznej jest ściśle określony oraz kontrolowany na każdym etapie produkcji. Są to substancje pochodzące z surowca roślinnego, starannie przygotowane w odpowiednim procesie produkcji. 

5. Nie ma skutecznych zamienników dla marihuany medycznej. 

Konopie medyczne nie mają swojego zamiennika. 

3 nieprawdziwych przekonań o marihuanie medycznej

1. Marihuana medyczna nie ma właściwości zdrowotnych.

Podstawa działania marihuany medycznej są fitokannabinoidy, które współdziałają z występującym w organizmie człowieka układem endokannabinoidowym. 

2. Marihuana medyczna uzależnia. 

Pacjenci podczas terapii konopiami medycznymi znajdują się pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeżeli stosują produkt według wskazań i stosują się do zaleceń lekarzy, nie grozi im uzależnienie. 

3. Marihuana medyczna jest refundowana. 

Obecnie marihuana medyczna w Polsce nie jest refundowana. Trudno też oszacować, czy ulegnie to zmianie. 

Marihuana medyczna: leczenie 

Jest stosowana w leczeniu różnych chorób:

  • choroba Alzheimera;
  • utrata apetytu;
  • rak;
  • choroba Crohna;
  • zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja;
  • padaczka;
  • jaskra;
  • choroby psychiczne takie jak: schizofrenia i zespół stresu pourazowego (PTSD);
  • stwardnienie rozsiane;
  • skurcze mięśni.

Największa ilość terapeutycznego działania marihuany dotyczy jej zdolności do zmniejszenia przewlekłego bólu, nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapię oraz spastyczności ze stwardnienia rozsianego.

W marihuanie medycznej znajdują się kannabinoidy, aktywne substancje chemiczne, które są podobne do substancji chemicznych wytwarzanych przez organizm. Mogą one zmniejszyć lęk, stan zapalny, ból. Kontrolują też nudności i wymioty spowodowane chemioterapią. Zabijają komórki rakowe i spowalniają wzrost raka. Związki te poprawiają przyrost masy u osób chorych na raka i AIDS.

Należy jednak wiedzieć również o skutkach ubocznych marihuany medycznej. Zgłaszane działania niepożądane obejmują: przekrwione oczy, depresję, zawroty głowy, szybkie bicie serca, omamy, niskie ciśnienie krwi.

Źródło: wedmd.com, health.harvard.edu, medexpress.pl

logo Tu się dzieje