Oceń
5 faktów o medycznej marihuanie
1. Medyczna marihuana skutecznie niweluje przewlekły ból u osób dorosłych oraz skutecznie redukuje nudności i wymioty w trakcie i po chemioterapii.
Konopie są bardzo pomocne w redukcji nudności i wymiotów. Badania wykazały, że są skuteczne w leczeniu trudnych do kontrolowania mdłości oraz zapobiegają nudnościom u pacjentów poddawanych chemioterapii.
2. Nie stwierdzono negatywnych skutków przyjmowania konopi medycznych.
Istnieją opracowania naukowe mówiące o szkodliwości stosowania marihuany, ale dotyczącą one marihuany rekreacyjnej. Natomiast badanie naukowe zespołu naukowców z Uniwersytetu w Michigan dowiodło, że 42% pacjentów korzystających z medycznej marihuany rezygnuje z dotychczas przyjmowanych leków, a kolejne 38% zmniejsza ich dawki.
3. Nie można przedawkować konopi medycznych.
W związku z tym, że konopie medyczne mają bardzo dobry indeks terapeutyczny (współczynnik terapeutyczny), praktycznie niemożliwe jest ich przedawkowanie.
4. Marihuana medyczna i rekreacyjna to nie ten sam produkt.
Skład ilościowy i jakościowy marihuany medycznej jest ściśle określony oraz kontrolowany na każdym etapie produkcji. Są to substancje pochodzące z surowca roślinnego, starannie przygotowane w odpowiednim procesie produkcji.
5. Nie ma skutecznych zamienników dla marihuany medycznej.
Konopie medyczne nie mają swojego zamiennika.
3 nieprawdziwych przekonań o marihuanie medycznej
1. Marihuana medyczna nie ma właściwości zdrowotnych.
Podstawa działania marihuany medycznej są fitokannabinoidy, które współdziałają z występującym w organizmie człowieka układem endokannabinoidowym.
2. Marihuana medyczna uzależnia.
Pacjenci podczas terapii konopiami medycznymi znajdują się pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeżeli stosują produkt według wskazań i stosują się do zaleceń lekarzy, nie grozi im uzależnienie.
3. Marihuana medyczna jest refundowana.
Obecnie marihuana medyczna w Polsce nie jest refundowana. Trudno też oszacować, czy ulegnie to zmianie.
Marihuana medyczna: leczenie
Jest stosowana w leczeniu różnych chorób:
- choroba Alzheimera;
- utrata apetytu;
- rak;
- choroba Crohna;
- zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja;
- padaczka;
- jaskra;
- choroby psychiczne takie jak: schizofrenia i zespół stresu pourazowego (PTSD);
- stwardnienie rozsiane;
- skurcze mięśni.
Największa ilość terapeutycznego działania marihuany dotyczy jej zdolności do zmniejszenia przewlekłego bólu, nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapię oraz spastyczności ze stwardnienia rozsianego.
W marihuanie medycznej znajdują się kannabinoidy, aktywne substancje chemiczne, które są podobne do substancji chemicznych wytwarzanych przez organizm. Mogą one zmniejszyć lęk, stan zapalny, ból. Kontrolują też nudności i wymioty spowodowane chemioterapią. Zabijają komórki rakowe i spowalniają wzrost raka. Związki te poprawiają przyrost masy u osób chorych na raka i AIDS.
Należy jednak wiedzieć również o skutkach ubocznych marihuany medycznej. Zgłaszane działania niepożądane obejmują: przekrwione oczy, depresję, zawroty głowy, szybkie bicie serca, omamy, niskie ciśnienie krwi.
Źródło: wedmd.com, health.harvard.edu, medexpress.pl
Oceń artykuł