Obserwuj w Google News

Leki na refluks. Co pomaga na zgagę i pieczenie w przełyku?

2 min. czytania
Aktualizacja 23.01.2021
05.12.2018 16:13
Zareaguj Reakcja

Leki na refluks można dostać bez recepty, jednak przed przyjęciem danego preparatu zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty. Nieodpowiednio leczony refluks może skutkować groźnymi powikłaniami. Jakie są sposoby na refluks?

Jakie leki na refluks?
fot. Shutterstock

Co piąta osoba przynajmniej raz w tygodniu skarży się na refluks, czyli cofanie pokarmu do przełyku. Co dziesiąta doświadcza nieprzyjemnych objawów refluksu codziennie. Zgaga i pieczenie w żołądku to zazwyczaj pierwszy sygnał, że dotknęła nas choroba refluksowa. Jak sobie z nią radzić? Jakie leki na refluks są najskuteczniejsze?

Refluks u dzieci i dorosłych to wracanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku spowodowane nieprawidłowym działaniem zwieracza przełyku. Enzymy trawienne oraz resztki jedzenia cofają się do jamy ustnej wraz z kwaśnym sokiem żołądkowym. To właśnie zawarty w nim kwas solny odpowiada za zapalenie błony śluzowej przełyku i objawy refluksu takie jak pieczenie w okolicy mostka, zgaga, kwaśny posmak w ustach, odbijanie się, nudności, chrypka czy kaszel. 

Refluks - leki. Jakie wybrać?

Wiele osób przechodzi nad symptomami refluksu do porządku dziennego, stosując dostępne bez recepty leki na refluks o działaniu zobojętniającym kwas solny. To błąd, ponieważ nieodpowiednio leczona choroba refluksowa może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. nadżerki przełyku, wrzodów żołądka, raka gruczolakoraka przełyku czy raka żołądka. Jeśli zauważymy u siebie objawy refluksu, najlepiej skontaktować się z lekarzem!

Leki na refluks możemy wybrać spośród 4 grup. Dwie pierwsze są dostępne bez recepty:

  • Antacida - leki na refluks zobojętniające kwas solny, które podwyższają pH żołądka
  • Sole magnezu, glinu i wapnia na refluks - te leki występują w postaci tabletek, gum do żucia i zawiesiny (tzw. mleczka na zgagę)

Refluks - leki na receptę i bez recepty 

Trzecią grupa leków na refluks są inhibitory pompy protonowej. Wśród nich pacjentom podaje się dostępne bez recepty (omeprazol i pantoprazol) oraz na receptę (lansoprazol, rabeprazol i esomeprazol). Te leki na refluks stosuje się na czczo, około pół godziny przed śniadaniem. Wtedy ich działanie jest najskuteczniejsze.

Inhibitory pompy protonowej, które obniżają kwasowość w żołądku, mogą też wywołać negatywne skutki, np. zmniejszone wchłanianie magnezu. Kwasowe pH chroni także przed bakteriami, dlatego stosowanie takich leków na refluks może się wiązać z ryzykiem zakażeń drogą pokarmową. Zanim sięgniesz po inhibitory pompy protonowej dostępne bez recepty, skonsultuj się z lekarzem!

Czwartą grupą leków na refluks są tzw. prokinetyki, które przyspieszają przesuwanie treści pokarmowej z żołądka do dalszych części przewodu pokarmowego. Ta grupa leków na refluks zawiera m.in. leki zawierające itopryd, cisapryd i metoklopramid (dostępne na receptę).

Co na zgagę i pieczenie w przełyku? Domowe sposoby na refluks

Jaki jest skuteczny sposób na zgagę? W chorobie refluksowej można i trzeba wspomagać się odpowiednim jadłospisem i ziołami takimi jak rumianek, nagietek, kurkuma, estragon, prawoślaz, podbiał i lukrecja

Dieta przy refluksie powinna ograniczać smażone, ciężkostrawne i pikantne potrawy oraz produkty wysoko przetworzone.

Ponadto w refluksie należy pamiętać, aby:

  • jeść częściej, ale skromnie - porcje powinny być niewielkie
  • nie przejadać się
  • unikać leżenia tuż po posiłku
  • ostatni posiłek spożyć na 2-3 godziny przed pójściem spać
  • zrezygnować z używek takich jak alkohol, kawa i herbata
  • wyeliminować słodycze, które rozluźniają dolny zwieracz przełyku i ułatwiają cofanie się pokarmu

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.