Obserwuj w Google News

Leki dla walczących Ukraińców. Apel Ministerstwa Zdrowia, GIS i URPL

2 min. czytania
Aktualizacja 01.03.2022
01.03.2022 08:53
Zareaguj Reakcja

Polacy mają wielkie serca i ogromną chęć pomocy, ale ta pomoc musi być dobrze skoordynowana, zwłaszcza zbiórki leków i produktów medycznych. Jak wesprzeć tego typu zbiórki leków?

Zbiórka materiałów opatrunkowych dla Ukrainy
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Ukraińcy, którzy pozostali w swoim kraju, potrzebują leków i produktów medycznych, ale aby były one skuteczne, muszą być prawidłowo przechowywane i transportowane (zwłaszcza antybiotyki). Dlatego Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zaapelowały o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy na rzecz akcji organizowanych lub koordynowanych w ramach działań statutowych Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Instytucje te podkreśliły we wspólnym apelu, że leki niewłaściwie przechowywane i transportowane nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

MZ współpracuje z Ambasadą Ukrainy ws. pomocy medycznej

Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że jest w bieżącym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która na bieżąco przekazuje zapotrzebowanie na konkretny asortyment medyczny. Wysyłka leków jest też koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. Za bieżące dostawy leków odpowiada, przy ścisłej współpracy z resortem, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Aby ułatwić koordynację pomocy humanitarnej uruchomiona została strona PomagamUkrainie.gov.pl – narzędzie dla osób potrzebujących pomocy oraz organizacji i osób zainteresowanych jej udzieleniem.

Zbiórki leków i produktów medycznych

Zbiórki leków i produktów leczniczych są organizowane w całym kraju, m.in. przez fundacje oraz wydziały farmaceutyczne. Organizatorzy tych zbiórek podkreślają, że aby pomoc była skuteczna musi być dobrze skoordynowana.

Tak zbiórka jest organizowana m.in. przez Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz tamtejszy oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Organizatorzy mają bazę do przechowywania leków, a później przekażą je instytucjom, które koordynują wysyłkę do mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy.

W specjalnym komunikacie poproszono, aby przynosić pojedynczych leków, pozostałych w domowych apteczkach.

– Kierujące się odruchem serca osoby prywatne, które chciałyby wesprzeć zbiórkę niewielką ilością medykamentów, mogą to oczywiście zrobić. Jednak przed zakupami w aptece warto się dowiedzieć, co naprawdę jest potrzebne – napisano w komunikacie przesłanym do mediów i dodano: – Liczymy na pomoc firm farmaceutycznych i osób prywatnych. Chcemy zabezpieczyć jak najszerzej potrzeby mieszkańców Ukrainy, więc nasza akcja musi być dobrze skoordynowana i zgodna z obowiązującym prawem. Dlatego prosimy o wcześniejsze uzgadnianie z nami darowizn, zwłaszcza w przypadku leków. Wystarczy zadzwonić, organizatorzy akcji podpowiedzą, jakie potrzeby są najpilniejsze. Takie materiały, jak np. środki opatrunkowe czy dezynfekcyjne, można przynosić bez ograniczeń.

Miejsce zbiórki to Wydział Farmaceutyczny UMW ul. Borowska 211, Wrocław (parter budynku) codziennie w dni robocze w godz. 9.00-16.00. Akcję koordynuje biuro Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego tel. 71-78-40-352 lub 71-78-40-687.; e-mail: farmstud@umw.edu.pl.

Jakie leki są zbierane dla potrzebujących w Ukrainie?

 • Leki przeciwbólowe.
 • Leki przeciwalergiczne.
 • Preparaty przeciwskurczowe.
 • Preparaty przeciwkaszlowe.
 • Leki na przeziębienie.
 • Krople do oczu.
 • Antybiotyki (darowizny od firm i uzgodnione darowizny od osób prywatnych).

Jakie produkty medyczne są zbierane dla potrzebujących w Ukrainie?

 • Wyposażenie apteczek.
 • Materiały opatrunkowe.
 • Środki dezynfekcyjne.
 • Mleka modyfikowane.
 • Produkty żywienia chorych.

W przypadku produktów medycznych wymienionych indywidualna zbiórka jest możliwa, o ile produkty te (głównie żywieniowe) nie wymagają specjalnego przechowywania.

Źródło: PAP