Obserwuj w Google News

Lek na COVID-19: zmniejsza ryzyko zakażenia i czas trwania objawów

1 min. czytania
12.04.2021 10:45
Zareaguj Reakcja

Lek na COVID-19 może już niedługo służyć pacjentom. Firma Roche poinformowała o pozytywnych wynikach badań nad lekiem przeciw chorobie wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Valeriy Melnikov/SPUTNIK Russia/East News
fot. Valeriy Melnikov/SPUTNIK Russia/East News

Koktajl przeciwciał firm Roche i Regeneron zmniejsza o 81 proc. ryzyko objawowego COVID-19 u osób mieszkających razem z zakażonymi osobami - podali w poniedziałek producenci leku, powołując się na wyniki ostatniej fazy badań klinicznych w USA.

Lek na COVID-19 zmniejsza ryzyko zakażenia i czas trwania objawów

Specjalny koktajl przeciwciał podawany jest za pomocą podskórnego zastrzyku. Mieszanka ta zawiera przeciwciała casirivimab i imdevimab. Zdaniem producenta ma skracać trwanie objawów u osób, które doznały infekcji. Te, po podaniu leku trwały średnio tydzień, podczas gdy u osób otrzymujących placebo - trzy tygodnie.

Badanie prowadzone wspólnie z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia objęło 1,5 tys. zdrowych osób mieszkających z osobami zakażonymi koronawirusem. W grupie, która otrzymała lek, zdarzyło się 11 przypadków COVID-19. Natomiast wśród osób, które otrzymały placebo, nowych przypadków było aż 59.

Zbadano również 204 osoby, które na początku badania miały bezobjawową infekcję koronawirusem. Podanie im leku zmniejszyło u nich ryzyko wystąpienia objawów o 31 proc.

Badania nad lekiem prowadzone są równocześnie także m.in. w Wielkiej Brytanii, zarówno wśród osób hospitalizowanych, jak i niewymagających opieki szpitalnej. Nie stwierdzono dotąd żadnych poważnych efektów ubocznych. Łącznie w badaniach wzięło udział dotąd 25 tys. osób.

Firmy mają udostępnić wyniki badań Agencji Żywności i Leków (FDA) w USA i Europejskiej Agencji Leków w procesie ubiegania się o zgodę na dopuszczenie do szerszego użytku.

Źródło: PAP