Obserwuj w Google News

Nie każdy powinien przyjąć jodek potasu. Te osoby muszą uważać

3 min. czytania
Aktualizacja 14.10.2022
07.10.2022 15:57
Zareaguj Reakcja

Zainteresowanie jodkiem potasu wśród Polaków nie maleje – lek znika z aptek, choć wydawany jest na receptę. Panuje opinia, że w sytuacji kryzysowej lepiej jest mieć go  w domu, by przyjąć jak najszybciej. Warto wiedzieć, kto nie powinien przyjmować jodku potasu. A przeciwwskazań i środków ostrożności jest sporo.

Tabletki z jodkiem potasu nie dla każdego
fot. Łukasz Gdak/East News

Specjaliści podkreślają, że jodku potasu nie należy przyjmować na zapas, a tym bardziej w dawkach większych niż zalecane. Trzeba też pamiętać, że substancja ta nie ochroni całego organizmu przed skażeniem promieniotwórczym, a jej działanie obejmuje jedynie tarczycę, zmniejszając w przyszłości ryzyko wystąpienia raka tarczycy spowodowanego napromieniowaniem.

Najważniejsze jest, by przyjąć tabletkę z jodkiem potasu w odpowiednim czasie, jak najszybciej po otrzymaniu komunikatu o skażeniu promieniotwórczym, który zostanie wydany przez Państwową Agencję Atomistyki i władze. Najlepiej, by stało się to w przeciągu 2 godzin, ale przyjęcie leku w ciągu 8 godzin od narażenie na promieniowanie nadal jest korzystne – jak zapewniają rządzący w broszurze, którą firmują Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Zdrowia oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Mimo działania ochronnego na tarczycę niektóre osoby nie powinny przyjmować tabletek z jodkiem potasu.

Kiedy nie powinien przyjmować jodku potasu?

Jodek potasu ma chronić przed rakiem tarczycy, a nie wywołać dodatkowe kłopoty ze zdrowiem. Rządowe agencje ostrzegają, że tabletek z jodkiem potasu nie powinny przyjmować osoby, które:

 • mają uczulenie na jodek potasu lub jakikolwiek inny składnik tego leku
 • chorują na nadczynność tarczycy
 • mają zaburzenia naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią)
 • cierpią na choroby autoimmunologiczne połączone ze świądem i pęcherzami na skórze (opryszczkowe zapalenie skóry Dugringa).

Szczególną ostrożność powinny zachować też m.in. osoby, które mają problemy z tarczycą, nerkami lub stosują niektóre leki:

 • stosują lub stosowały w przeszłości leczenie chorób tarczycy
 • mają nieleczoną autonomię tarczycy
 • cierpią na zaburzenia czynności nerek
 • mają zaburzenia czynności nadnerczy i leczą się z tego powoduje
 • są odwodnione
 • przyjmują leki hamujące czynność tarczycy, leki moczopędne oszczędzające potas, a także kaptopril, enalapril lib chinidynę

Jak należy dawkować tabletki z jodkiem potasu?

Dawkowanie tabletek ze stabilnym jodem zależy od wieku. Stosowanie dawek większych lub mniejszych niż zalecane, może być groźne dla zdrowia. Jodek potasu należy dawkować w następujący sposób:

 • dorośli do 60. roku życia i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
 • dzieci od 3. do 12. roku życia: 1 tabletka (50 mg jodu)
 • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia: 1/2 tabletki (25 mg jodu)
 • noworodki: 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią: 2 tabletki (100 mg jodu).

Aby uzyskać odpowiednią dawkę, tabletki można podzielić. Najmłodszym dzieciom można ją rozkruszyć i zmieszać z płynem. Inni powinni połknąć tabletkę w całości.

Dlaczego osobom po 60. roku nie zaleca się przyjmowania jodku potasu?

W zaleceniach przygotowanych przez instytucje rządowe brakuje dawkowania dla osób po 60. roku życia. Dlaczego? Jak tłumaczy prof. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nie dla wszystkich tak samo ważne jest szybkie przyjęcie jodku potasu. Specjalista wyjaśnia, że „przyjęta jest ogólna zasada, że stosowanie jodku potasu w sytuacji koniecznej dotyczy przede wszystkim osób młodych. Przyjęta granica wiekowa wynosi ok. 60 lat”. – U osób starszych ryzyko wystąpienia powikłań jest znacznie większe niż zachorowalność na nowotwór tarczycy w tak długim okresie czasu – dodaje.

Na łamach Portalu Samorządowego obrazowo tłumaczy to również dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, wskazując, dlaczego tarczyca u osób po 60. roku życia nie wymaga już blokowania jodkiem potasu. – Powiem może nieco brutalnie: nawet jeśli doszłoby do skażenia tarczycy radioaktywnym jodem u osoby w tym wieku, rak tarczycy nie zdąży się u niej rozwinąć – stwierdza specjalista. – Tarczyca jest swoistą gąbką. Im starsza, tym mniejsze dawki jodu są przez nią wchłaniane. Stąd rutynowa, profilaktyczna suplementacja jodkiem potasu po 60. roku jest wręcz niewskazana – dodaje.

Lekarz zaleca, by osoby, które jednak zdecydowałyby się przyjąć jodek potasu, skonsultowały się z lekarzem, który podejmie indywidualną decyzję, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: TT: @MSWiA_GOV_PL / Portal Samorządowy