,

Jak powstaje nowy lek? 4 fazy badań klinicznych

21.10.2022
Aktualizacja: 21.10.2022 12:20

Zastanawiasz, jak powstaje nowy lek? To nie "eksperymenty na ludziach", tylko skomplikowana procedura, podlegająca kontroli na każdym kroku. Sprawdź, jakie są poszczególne etapy badań klinicznych.

Jak powstaje lek?
fot. Shutterstock

Najpierw naukowcy muszą opracować cząsteczkę, która w przyszłości może stać się nowym lekiem. Spośród kilku tysięcy propozycji wybierane jest kilkaset o najwyższym potencjale. Początkowo prowadzone są badania przedkliniczne na zwierzętach laboratoryjnych. Jak informuje Agencja Badań Medycznych: "Pozwalają one określić działanie substancji na organizm i zidentyfikować potencjalne działanie toksyczne". Kilka cząsteczek, po wydaniu zgody prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej, trafia do badań klinicznych.

I faza badań klinicznych

W pierwszej fazie badań klinicznych nowy produkt podawany jest grupie kilku-kilkudziesięciu osób. Sprawdzane jest BEZPIECZEŃSTWO, czyli: dawka, czas pozostawania w organizmie i toksyczność danego preparatu.

II faza badań klinicznych

W drugiej fazie badań klinicznych biorą udział pacjenci z określoną chorobą - od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Dalej sprawdzane jest bezpieczeństwo plus SKUTECZNOŚĆ danego preparatu.

III faza badań klinicznych

W trzeciej fazie badań klinicznych nowy preparat porównywany jest z dostępnym standardem terapeutycznym lub placebo. W tej fazie udział bierze od kilkuset do kilku tysięcy pacjentów. Dalej monitorowane są bezpieczeństwo i skuteczność, w zależności od dawki i długości okresu stosowania.

IV faza badań klinicznych

Czwarta faza badań klinicznych budzi najwięcej emocji, bo prowadzona jest po dopuszczeniu leku do obrotu. Polega na monitorowaniu bezpieczeństwa i skuteczności leku w dłuższej perspektywie czasowej: 8-13 lat. "Wyniki uzyskane podczas tego procesu ostatecznie rozstrzygają o użyteczności nowego leku do celów terapeutycznych" - wyjaśnia Agencja Badań Medycznych.

Baza wiedzy na temat badań klinicznych dostępna jest tutaj

Źródło: Agencja Badań Medycznych

Logo radiozet Dzieje się