Lek przeciwzakrzepowy może hamować rozwój choroby COVID-19
Lek przeciwzakrzepowy może blokować aktywność koronawirusa SARS-CoV-2 i hamować rozwój choroby COVID-19 wywoływanej przez tego wirusa. Międzynarodowa grupa badaczy sprawdziła działanie heparyny w zetknięciu z żywym wirusem. Dowiedz się, w jaki sposób znany lek przeciwzakrzepowy może pomóc w walce z koronawirusem.

Heparyna blokuje białko spike, które pozwala koronawirusowi SARS-CoV-2 zakażać komórki.
Swoje odkrycie międzynarodowa grupa badaczy przedstawiła na łamach pism ''British Journal of Pharmacology'' i ''Thrombosis and Haemostasis''.
Heparyna blokuje aktywność koronawirusa i hamuje rozwój COVID-19
Heparyna jest naturalnym czynnikiem zapobiegającym krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Działa hamująco na wszystkie jego etapy. Jest stosowana jako lek przeciwzakrzepowy, zapobiegający tworzeniu się skrzeplin, stosowana jest u chorych poddawanych zabiegom chirurgicznym i unieruchomionym z powodu choroby, w żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, ostrych zespołach wieńcowych.
Z najnowszych badań wynika, że heparyna, oprócz właściwości przeciwzakrzepowych może też destabilizować białko spike odpowiedzialnego za pandemię koronawirusa.
Aby wirus SARS-CoV-2 mógł zakazić komórkę, białko spike musi się połączyć z obecnym na jej powierzchni odpowiednim receptorem. Natomiast komputerowe modele pokazały, że heparyna może przyłączać się do powierzchni białka spike, co powinno blokować jego aktywność.
Potwierdzono to w badaniach z żywym wirusem, gdy zastosowano heparynę w stężeniach stosowanych zwykle w terapiach.
Naukowcy twierdzą, że heparynę prawdopodobnie można przy COVID-19 podawać wziewnie, po czym powinna skutecznie oddziaływać na infekcję w płucach.
Heparyna jest dobrze poznana, co znacząco ułatwi jej potencjalne użycie.
Prowadzone są już dalsze prace nad wykorzystaniem potencjału heparyny oraz podobnych do niej substancji.
Źródło: PAP