Obserwuj w Google News

Lek przeciwzakrzepowy może hamować rozwój choroby COVID-19

1 min. czytania
01.02.2021 18:57
Zareaguj Reakcja

Lek przeciwzakrzepowy może blokować aktywność koronawirusa SARS-CoV-2 i hamować rozwój choroby COVID-19 wywoływanej przez tego wirusa. Międzynarodowa grupa badaczy sprawdziła działanie heparyny w zetknięciu z żywym wirusem. Dowiedz się, w jaki sposób znany lek przeciwzakrzepowy  może pomóc w walce z koronawirusem.

Felipe Caparr/East News
fot. Felipe Caparr/East News

Heparyna blokuje białko spike, które pozwala koronawirusowi SARS-CoV-2 zakażać komórki.

Swoje odkrycie międzynarodowa grupa badaczy przedstawiła na łamach pism ''British Journal of Pharmacology'' i ''Thrombosis and Haemostasis''.

Heparyna blokuje aktywność koronawirusa i hamuje rozwój COVID-19

Heparyna jest naturalnym czynnikiem zapobiegającym krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Działa hamująco na wszystkie jego etapy. Jest stosowana jako lek przeciwzakrzepowy, zapobiegający tworzeniu się skrzeplin, stosowana jest u chorych poddawanych zabiegom chirurgicznym i unieruchomionym z powodu choroby, w żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, ostrych zespołach wieńcowych.

Z najnowszych badań wynika, że heparyna, oprócz właściwości przeciwzakrzepowych może też destabilizować białko spike odpowiedzialnego za pandemię koronawirusa.

Aby wirus SARS-CoV-2 mógł zakazić komórkę, białko spike musi się połączyć z obecnym na jej powierzchni odpowiednim receptorem. Natomiast komputerowe modele pokazały, że heparyna może przyłączać się do powierzchni białka spike, co powinno blokować jego aktywność.

Potwierdzono to w badaniach z żywym wirusem, gdy zastosowano heparynę w stężeniach stosowanych zwykle w terapiach.

Naukowcy twierdzą, że heparynę prawdopodobnie można przy COVID-19 podawać wziewnie, po czym powinna skutecznie oddziaływać na infekcję w płucach.

Heparyna jest dobrze poznana, co znacząco ułatwi jej potencjalne użycie.

Prowadzone są już dalsze prace nad wykorzystaniem potencjału heparyny oraz podobnych do niej substancji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP