Długotrwałe stosowanie antybiotyków – co dzieje się z organizmem?
Antybiotyki to środki powszechnie stosowane we współczesnej medycynie. Stanowią skuteczną metodę lecenia zakażeń bakteryjnych. Dzięki antybiotykom możemy szybko pozbyć się infekcji i wrócić do zdrowia. Niestety, częste stosowanie antybiotyków sprawia, że stajemy się na nie odporni. Zaburza to równowagę organizmu i może wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Jak antybiotyki wpływają na stan zdrowia?

Antybiotyki powinniśmy stosować w sposób odpowiedzialny, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy ich używać profilaktycznie. Pamiętajmy, że jest to grupa leków, która niszczy wszystkie bakterie (również te pożyteczne dla organizmu). Nawet krótkie leczenie antybiotykami zmienia skład drobnoustrojów w układzie pokarmowym. Skutki uboczne terapii mogą utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy. W wielu przypadkach regularne przyjmowanie antybiotyków zmienia nasz organizm na długie lata.
Antybiotyki: skutki uboczne
Częste stosowanie antybiotyków może doprowadzić do antybiotykoodporności. To sytuacja, kiedy wirusy, które nas atakują, przyzwyczajają się do działania leków. Aby walczyć z infekcjami, musimy stosować coraz silniejsze środki, które uszkadzają organizm. Niebezpieczne skutki uboczne stosowania antybiotyków to na przykład:
- Alergia – niektóre antybiotyki mogą wywoływać reakcje alergiczne. Objawiają się one zwykle wysypką, zmianami skórnymi lub dusznościami. Pamiętajmy, aby poinformować lekarza o niepożądanych dolegliwościach. W skrajnych przypadkach uczulenie na antybiotyk może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.
- Grzybica pochwy – antybiotyki zaburzają naturalną florę bakteryjną. Ma to wpływ również na ilość pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. W czasie przyjmowania antybiotyków należy szczególnie zadbać o higienę w miejscach intymnych.
- Problemy skórne – niepożądane działanie leku może być widoczne również na naszej skórze. Najczęściej są to plamisto-grudkowe zmiany, rumień lub wysypka.
- Zaburzenia układu pokarmowego – objawy dyspeptyczne są nierzadką konsekwencją przyjmowania antybiotyków. Leki podrażniają ściany żołądka, co może objawiać się nieprzyjemnym bólem, wzdęciami, a nawet biegunką.
- Uszkodzenia narządu słuchu – niektóre antybiotyki działają ototoksycznie, zwłaszcza u dzieci. Do szczególnie niebezpiecznych preparatów należą gentamycyna, amikacyna, neomecyna.
- Objawy psychotyczne i neurologiczne – częste zażywanie sulfonamidów, fluorochinolonów i makrolidów może powodować zaburzenia świadomości. Niektóre antybiotyki niekorzystnie wpływają na pracę mózgu i nasilają ataki paniki.
- Uszkodzenia wątroby – długotrwałe przyjmowanie antybiotyków obciąża wątrobę i może doprowadzić do jej niewydolności.
Jak długo organizm oczyszcza się z antybiotyku?
Dokładny czas utrzymywania się antybiotyku w organizmie zależy od tego, jaki preparat przyjmowaliśmy. Zwykle lek działa na bakterie jeszcze przez około tydzień po zakończeniu leczenia. Flora bakteryjna jelit regeneruje się dopiero po trzech tygodniach od odstawienia antybiotyków. Jednak im częściej przyjmujemy antybiotyki, tym dłużej substancje w nich zawarte znajdują się w naszej krwi.
Jak chronić organizm podczas antybiotykoterapii?
O to, by uniknąć nieprzyjemnych efektów antybiotykoterapii, możemy zadbać już podczas wizyty u lekarza. Niezwykle ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich dolegliwościach, które zaobserwowaliśmy. Pozwoli to lekarzowi wybrać rodzaj antybiotyku, który będzie najbezpieczniejszy dla pacjenta.
Aby nie narażać organizmu na skutki uboczne antybiotykoterapii, podczas leczenia warto przyjmować probiotyk, który pomaga utrzymać równowagę mikroflory organizmu. Do diety warto włączyć
naturalne probiotyki (na przykład kefir) oraz
kiszonki. Należy pamiętać, by
w czasie przyjmowania antybiotyku całkowicie zrezygnować z alkoholu. Nawet jego niewielkie dawki mogą hamować działanie leku, a tym samym opóźniać proces leczenia.
W zapobieganiu skutkom ubocznym antybiotykoterapii ważne jest również przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczące dawkowania leków. Nawet jeśli odczujemy poprawę już po kilku dniach stosowania leku, pamiętajmy, by dokończyć terapię. Antybiotyków nie należy przyjmować na pusty żołądek, ponieważ powoduje to dodatkowe podrażnienie żołądka.
Źródło: medicover.pl/mp.pl/wapteka.pl