Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków niszczy zdrowie kobiet. Chodzi o mózg
Okryto kolejny skutek uboczny długotrwałego przyjmowania antybiotyków. Okazuje się, że przyjmowanie takich leków przez kobiety w średnim wieku pogarsza ich zdolności poznawcze w kolejnych latach. Naukowcy podejrzewają, że znaczenie ma flora jelitowa.

Antybiotyki są najczęściej przepisywanymi lekami na świecie. Stosuje się je w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych i zwykle przyjmuje krótko. Jednak niektóre schorzenia, jak zapalenie płuc, układu moczowego czy trądzik, wymagają długotrwałego brania antybiotyków. Choć leki te ratują życie, to najnowsze badanie wykazało, że długotrwałe ich stosowanie przez kobiety w średnim wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pogorszenia zdolności poznawczych w kolejnych latach. Udowodnił to zespół naukowców z kilku amerykańskich uczelni, m.in. Harvard Medical School, Harvard T. H. Chan School of Public Health i Rush Medical College. Badanie opublikowano w portalu PLOS ONE.
Przyjmowanie antybiotyków a zdrowie kobiet
Naukowcy zebrali dane od ok. 15 tysięcy uczestniczek, które wzięły udział w badaniu Nurses' Health Study II. W jego ramach w latach 2014-2018 co dwa lata monitorowano stan zdrowia i samopoczucie pielęgniarek. Średni wiek kobiet w momencie rozpoczęcia badania wynosił 54 lata.
Analizowano dane dotyczące stosowania antybiotyków oraz wyniki testów poznawczych zebrane kilka lat później, porównując uczestniczki, które przyjmowały antybiotyki przez różne okresy czasu z tymi, które nie przyjmowały takich leków wcale. Testy poznawcze składały się z komputerowych zadań mierzących szybkość myślenia, uwagę, uczenie się i pamięć. Każda z pielęgniarek została zaklasyfikowana do jednej z czterech kategorii w zależności od tego, jak długo stosowała antybiotyki – od tych, które nie przyjmowały ich wcale, do przyjmujących antybiotyki długotrwale (dwa miesiące lub dłużej) z powodu różnych chorób (np. problemów z układem oddechowym lub trądziku).
Kobiety zbadano siedem lat później, aby sprawdzić, czy długotrwałe stosowanie antybiotyków w średnim wieku miało wpływ na ich zdolności poznawcze. Wyniki były jednoznaczne: osoby, które wcześniej stosowały antybiotyki przez długi czas, uzyskały niższe wyniki w testach uczenia się, pamięci roboczej, szybkości motorycznej i uwagi w porównaniu z tymi, które ich nie stosowały. Badacze sugerują, że spadek ten odpowiada mniej więcej trzy-, czteroletniemu okresowi starzenia się.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków źle wpływa na jelita i... mózg
Choć wyniki badań wskazują jedynie na związek między stosowaniem antybiotyków a pogorszeniem funkcji poznawczych, naukowcy uważają, że przyczyną gorszych funkcji poznawczych mogą być zmiany w mikrobiomie jelitowym spowodowane długotrwałym stosowaniem antybiotyków. Już wcześniejsze badania naukowe sugerowały, że istnieje związek między prawidłową florą jelitową a zdrowiem psychicznym – komunikacja między jelitami a centralnym układem nerwowym została nazwana osią jelita-mózg. Niektóre badania wykazały wyraźny związek między problemami w jelitach a chorobami psychicznymi, takimi jak depresja i schizofrenia. Udowodniono również, że stosowanie antybiotyków może prowadzić do poważnych zaburzeń w mikrobiomie jelit.
Biorąc pod uwagę związek mikrobiomu ze zdrowiem mózgu i procesami poznawczymi oraz liczne dowody wskazujące na to, że antybiotyki mogą zaburzać mikrobiom, jest bardzo prawdopodobne, że długotrwałe stosowanie antybiotyków może wpływać na działanie mózgu i jego funkcje poznawcze. Istnieją na przykład dowody na to, że stosowanie antybiotyków we wczesnym dzieciństwie – ważnym okresie dla rozwoju mózgu i funkcji poznawczych – może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze nawet 11 lat później.
Źródło: The Conversation / MedicalXpress