Obserwuj w Google News

Dlaczego leki należy kupować tylko w aptece? Unikaj sklepów i stacji benzynowych

2 min. czytania
Aktualizacja 07.09.2022
07.09.2022 10:10
Zareaguj Reakcja

Zdarza Ci się kupować leki w supermarkecie lub na stacji benzynowej? W ten sposób nieświadomie szkodzisz swojemu zdrowiu. Dlaczego najlepiej kupować leki w aptece?

Dlaczego powinniśmy kupować leki wyłącznie w aptece?
fot. Piotr Kamionka/EastNews
  1. Nie wiadomo, jak leki są przechowywane
  2. W sklepie nie otrzymasz wskazówek odnośnie dawkowania
  3. Tylko w aptece na bieżąco monitorowana jest jakość leków
  4. Apteki sprawdzają autentyczność leków

Każdy z nas kupuje czasem leki na stacji benzynowej czy w sklepie spożywczym. Nic dziwnego – zależy nam, żeby jak najszybciej złagodzić objawy chorób czy pozbyć się bólu głowy. Niestety, warto wiedzieć, że takie leki nie są do końca bezpieczne. Dlaczego? Oto kilka powodów:

Nie wiadomo, jak leki są przechowywane

Kupując lek w aptece, masz pewność, że nie był on narażony na działanie wysokiej temperatury (na przykład gdy popsuje się klimatyzacja lub lek umieszczony jest na półce tuż przy oknie). W aptece za warunki przechowywania leków odpowiadają farmaceuci, którzy każdego dnia kontrolują temperatury w pomieszczeniach.

W sklepie nie otrzymasz wskazówek odnośnie dawkowania

Kupowanie leków w sklepie czy na stacji wiąże się z tym, że bierzemy całkowitą odpowiedzialność za ich przyjmowanie… co nawet w przypadku leków dostępnych bez recepty może być ryzykowne, na przykład jeśli połączymy je z lekami, które przyjmujemy na stałe. Niebezpieczne jest również stosowanie leków bez żadnych ograniczeń.

Tylko w aptece na bieżąco monitorowana jest jakość leków

Farmaceuci każdego dnia sprawdzają komunikaty publikowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Kupując leki w sklepie czy innym miejscu, narażasz się m.in. na zatrucie wywołane zanieczyszczeniami w lekach. W aptekach takie leki od razu wycofywane są z obrotu.

Apteki sprawdzają autentyczność leków

W aptekach obowiązuje specjalny system weryfikacji leków, którego celem jest sprawdzenie, czy nie naruszono specjalnego zabezpieczenia przed otwarciem. Farmaceuta skanuje kod na opakowaniu, pozwalający zweryfikować autentyczność danego produktu leczniczego
Nie należy również kupować leków w internecie czy od nieznajomych osób. Nigdy nie mamy pewności, co tak naprawdę jest w środku ani jak preparat był przechowywany.

Źródło: leki.pl, instagram.com/biotech.geek, gdziepolek.pl