Oceń
Chlorochina (łac. Chloroquinum) to organiczny związek chemiczny, pochodna chinoliny. Chlorochina stosowana jest jako lek pierwotniakobójczy, środek na ostry atak malarii, lek na pełzaka czerwonki i lamblii jelitowej, działa także przeciwzapalnie.
Chlorochina przyjmowana jest doustnie w formie tabletek.
Działanie chlorochiny
Chlorochina powoduje szybki rozkład znajdującej się w wodniczkach zarodźca hemoglobiny, pochodzącej z organizmu człowieka, a uwolniony z hemoglobiny hem niszczy błonę komórkową pierwotniaka.
Chlorochina działa również przeciwwirusowo hamując zależne od pH komórki etapy replikacji szeregu wirusów, w tym retrowirusów i koronawirusów.
Związek ten działa także immunomodulująco, hamując uwalnianie pewnych mediatorów zapalenia: czynnika martwicy nowotworów typu alfa (TNF-alfa) i interleukiny-6.
Dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie osiąga po 4–6 godzinach od podania. Bardzo duże stężenie osiąga w niektórych tkankach i narządach: w nerkach, wątrobie, płucach, śledzionie, leukocytach oraz melanocytach oka i skóry.
Chlorochina metabolizowana jest w wątrobie i wydala z moczem.
Zastosowanie chlorochiny
Chlorochina to wielofunkcyjny związek chemiczny. Działa na pierwotniaki: zarodźce malarii, pełzaka czerwonki i lamblii jelitowej. Wykazuje również aktywność przeciwwirusową, na przykład przeciw flawiwirusom, retrowirusom i koronawirusom, w tym wirusom SARS.
Wskazania do podania chlorochiny:
- profilaktyka i leczenie zarażeń zarodźcami (Plasmodium vivax, P. malariae, P. ovale, P. falciparum);
- wspomagająco w zakażeniach koronowirusami typu beta (SARS-CoV, MERS-CoV, SARS-CoV-2);
- jako lek drugiego rzutu w skojarzeniu z innymi lekami w pełzakowicy (zwłaszcza postaci wątrobowej);
- leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów;
- leczenie tocznia rumieniowatego układowego, przewlekłego lub krążkowego.
Efekty uboczne stosowania chlorochiny
Chlorochina to silny lek. Może powodować poważne działania niepożądane, szczególnie w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi lekami, dlatego nie wolno jej stosować bez recepty i bez nadzoru lekarza.
Możliwe efekty uboczne przyjmowania chlorochiny:
- niewyraźne widzenie,
- nudności,
- wymioty,
- skurcze brzucha,
- bóle głowy,
- biegunka,
- obrzęki nóg (kostek),
- duszność,
- bladość ust, paznokci, skóry,
- osłabienie mięśni,
- zasinienia, krwawienia,
- problemy ze słuchem,
- zmiany psychiczne/zmiany nastroju: splątanie, nienaturalne zachowanie, depresja, uczucie bycia obserwowanym, halucynacje,
- swędzenie skóry, zmiany koloru skóry,
- wypadanie włosów,
- wysypki skórne,
- nieprzyjemny metaliczny posmak w ustach.
Chlorochina w przypadku kobiet ciężarnych może być stosowane jedynie za zgodą lekarza jako lek na malarię. Nie zaleca się jednak ciężarnym podróżowania w rejony świata, gdzie zagrożenie malarią jest wysokie. Długotrwałe stosowanie chlorochiny w ciąży może prowadzić do uszkodzenia wzroku i słuchu dziecka.
Oceń artykuł