Zamknij

Będzie reglamentacja leków? Ministerstwo pracuje nad przepisami

12.10.2022 15:32

Dziennik „Rzeczpospolita” podaje, że zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia resort pracuje nad przepisami umożliwiającymi reglamentację leków. Są one obecnie „przedmiotem debaty Komitetu Stałego Rady Ministrów”. Wszystko z powodu leków, które od miesięcy są trudno dostępne dla chorych.

Reglamentacja leków. MZ pracuje nad przepisami
fot. Karol Makurat/REPORTER

Problemy z dostępnością niektórych leków w aptekach trwają już od miesięcy. „Rzeczpospolita" wskazuje na przykłady produktów leczniczych, z których zakupem pacjenci mieli lub mają trudności: Ozempic i Victoza stosowane w cukrzycy typu II oraz Oxy-Contin i Accordeon – silne, przeciwbólowe leki opioidowe, wykorzystywane m.in. u chorych na raka. „Jednym z pomysłów resortu zdrowia na rozwiązanie problemu jest wprowadzenie reglamentacji” – czytamy w dzienniku.

W sprawie leków interpelowali posłowie

Gazeta przypomina, że interpelację poselską w ich sprawie skierowała do Ministerstwa Zdrowia grupa posłów koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy. Posłowie wskazywali, że jedną z przyczyn braku na rynku niektórych preparatów może być to, że są one przepisywane na choroby, na które nie są zarejestrowane, w związku z czym trafiają np. do osób z otyłością zamiast do cukrzyków. Parlamentarzyści pytali MZ o możliwość wprowadzenia ograniczeń, dzięki którym leki te mogłyby być sprzedawane wyłącznie diabetykom.

Posłowie Lewicy w ostatnich dniach interweniowali również w MZ w sprawie leków przeciwbólowych.

Reglamentacja ma zwiększyć dostępność leków

Jak podaje dziennik, na poselskie zapytanie resort zdrowia odpowiada, że w tej chwili nie ma takiej możliwości, jednak „aktualnie trwają prace w zakresie stworzenia przepisów prawa dotyczących reglamentacji produktów leczniczych na polskim rynku, stosowanych nie tylko w czasie epidemii i w chorobach zakaźnych”. „Przepisy te są przedmiotem debaty Komitetu Stałego Rady Ministrów” – dodaje resort. „Mają ograniczyć maksymalną ilość produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, możliwą do wydawania pacjentowi w określonym czasie lub w określonym wskazaniu” – wyjaśnia MZ.
„Sygnały o problemach z dostępnością leków spływają do MZ już od dawna. Kilka dni temu informowaliśmy m.in. o piśmie, jakie w tej sprawie wystosowała Naczelna Izba Aptekarska. »Ważnym aspektem sytuacji związanej z brakami leków jest duża dynamika zmian. Prognozowanie dalszego kierunku trendu jest więc trudne« – informuje serwis GdziePoLek” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

loader

Źródło: PAP