Obserwuj w Google News

Bactigras – pomoc w leczeniu trudno gojących się ran

3 min. czytania
Aktualizacja 29.10.2020
09.09.2020 15:40
Zareaguj Reakcja

Bactigras to opatrunek jałowy, nasączony octanem chlorhexydyny, który ma pomóc w leczeniu ran trudno gojących się. Opatrunek ten zaleca się do stosowania przy niewielkich oparzeniach, skaleczeniach, otarciach oraz ubytkach skóry, a także w miejscach pobrania lub nałożenia przeszczepów skórnych. Dowiedz się, jak działa Bactigras i jak należy go stosować. 

Trudno gojące się rany
fot. Shutterstock

O skaleczenie czy poparzenie nietrudno. Wiele ran nie wymaga szczególnej pielęgnacji (wystarczy oczyścić je, zdezynfekować i nakleić plaster), czasem jednak rana zaczyna ropieć i konieczne staje się zastosowanie dodatkowych środków. Bactigras należy właśnie do nich.

Jak działa Bactigras?

Bactigras jest opatrunkiem jałowym o splocie gazy, nasączonym octanem chlorhexydyny (0,5%) oraz białą, miękką parafiną – substancją o działaniu antybakteryjnym (działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo). Uszkadza błonę komórkową bakterii i w ten sposób ją deaktywuje. Substancja ta najlepiej sobie radzi z bakteriami Gram-dodatnimi, a także Gram-ujemnymi, i dlatego polecana jest do dezynfekcji skóry, błon śluzowych, ran, a także narzędzi chirurgicznych. Ale to nie jedyna zaleta tego opatrunku. Bactigras pełni funkcję bariery ochronnej pomiędzy raną a opatrunkiem, dzięki czemu podczas zmiany opatrunku nie dochodzi do dodatkowego uszkodzenia skóry (np. gdyby opatrunek się przykleił do rany). Octan chlorhexydyny uwalnia się z opatrunku powoli i dzięki temu zapewnia długotrwałe działanie antybakteryjne, a parafina utrzymuje odpowiedni stopień nawilżenia rany, co przyspiesza proces gojenia. Forma opatrunku – splot gazy – umożliwia odpływ płynów z rany do opatrunku chłonnego nałożonego na ranę.

Bactigras – kiedy stosować taki opatrunek?

Decyzję o zastosowaniu opatrunku powinno się zawsze skonsultować z lekarzem. We wskazaniach producenta napisano, że opatrunek można użyć w przypadku ran z istniejącym ryzykiem zakażenia lub już zakażonych, m.in. na niewielkie oparzenia i poparzenia, skaleczenia, otarcia, a także na miejsca pobrania lub nałożenia przeszczepów skórnych, rany pooperacyjne, odleżyny, owrzodzenia podudzi. Opatrunek ten może być stosowany łącznie z lekami przeciwbakteryjnymi.

Bactigras – jak nakładać opatrunek?

Przy nakładaniu tego typu opatrunku należy zachować szczególną ostrożność, by nie doszło do zakażenia. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności należy dokładnie umyć i zdezynfekować dłonie, zalecane jest też stosowanie jałowych rękawiczek. Następnie trzeba oczyścić i przygotować ranę, tj. zastosować płyn dezynfekujący stosowany na skórę. Potem należy otworzyć opatrunek Bactigras i wyjąć z opakowania zewnętrznego gazę w opakowaniu ochronnym. Zdejmujemy opakowanie ochronne i delikatnie – można za pomocą pęsety – nakładamy opatrunek na ranę. Następnie nakładamy na gazę Bactigras jałowy opatrunek ochronny (można go zabezpieczyć plastrem lub bandażem – wybór zależy od miejsca rany oraz jej wielkości).

Jak często zmieniamy opatrunek Bactigras?

Decyzja dotycząca częstotliwości zmiany opatrunku Bactigras należy do lekarza. To on podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę stan kliniczny pacjenta. Zakłada się, że opatrunek można zmieniać od jednego razu na dobę do dwóch razy na tydzień. W takich przypadkach chory zmienia tylko opatrunek chłonny, zewnętrzny. Ważne! Jeśli przy zmianie opatrunku przywrze on do rany, nie ciągnijmy go na siłę, tylko zwilżmy go płynem dezynfekującym do skóry lub solą fizjologiczną.

Kto nie powinien stosować opatrunku Bactigras?

Opatrunku nie powinny stosować osoby, które mają nadwrażliwości lub uczulenie na chlorheksydynę (w ich przypadku może dojść do wstrząsu anafilaktycznego). Producent ostrzega również, że czasami po zastosowaniu opatrunku może dojść do zapalenia skóry, uczulenia kontaktowego lub uczulenia na światło. Szczególną ostrożność powinno się też zachować w przypadku małych dzieci, zwłaszcza noworodków. Tego typu opatrunek może u nich powodować chemiczne oparzenie skóry. W zaleceniach producenta jest też zastrzeżenie, że Bactigrasu nie należy stosować na rany większe niż 10 proc. powierzchni ciała.

Bactigras – zalecane środki ostrożności

  • Należy unikać kontaktu opatrunku z oczami, uchem środkowym, oponami rdzeniowo-mózgowymi.
  • Należy unikać stosowania opatrunku w połączeniu z utleniającymi środkami do odkażania ran.
  • Otworzenie opatrunku wiąże się z przerwaniem bariery sterylności i nie może być on użyty w późniejszym czasie.
  • Nie wolno stosować tego samego opatrunku u więcej niż jednego pacjenta, bo może dojść do zakażenia krzyżowego i infekcji.

Ważne! Opatrunek Bactigras dostępny jest w kilku rozmiarach: 5 x 5 cm, 10 x 10 cm, 15 x 20 cm, 15 cm x 1 m.