Obserwuj w Google News

Aspiryna po szczepieniu AstraZeneca? Lekarz: To niebezpieczne

2 min. czytania
Aktualizacja 08.04.2021
08.04.2021 19:09
Zareaguj Reakcja

W internecie krążą porady, by po szczepieniu preparatem AstraZeneki przyjąć kwas acetylosalicylowy (aspirynę). Jednak lekarze alarmują: to niebezpieczne! Takich leków nie wolno przyjmować bez konsultacji z lekarzem, na własną rękę.

Aspiryna po szczepieniu AstraZeneca?
fot. Shutterstock

Kontrowersje wokół szczepionki przeciwko COVID-19 nie cichną, mimo niezmiennej opinii Europejskiej Agencji ds. Leków, że ta szczepionka jest bezpieczna i – co najważniejsze –  skuteczna w profilaktyce COVID-19, a korzyści płynące z jej stosowania przewyższają ewentualne zagrożenia. Wiele osób obawia się zakrzepicy – choroby, która pojawiła u kilkudziesięciu osób kilka dni po ich zaszczepieniu. EMA podkreśla, że nie da się wykluczyć związku przyczynowo-skutkowego, ale nie poznała jeszcze mechanizmu, który prowadzi do tego niezwykle rzadkiego powikłania. Rzadkiego, bo występującego statystycznie zaledwie u jednej osoby na 100 tys. zaszczepionych.

Czy wziąć profilaktycznie aspirynę po szczepieniu AstraZeneca?

W internecie krąży wiele rad dla osób, które mają wyznaczony termin szczepienia tym preparatem – jedna z nich dotyczy przyjmowania kwasu acetylosalicylowego (popularnej aspiryny) po podaniu szczepionki, który ma zapobiegać zakrzepicy. Lekarze alarmują: tego typu preparatów nie należy stosować na własną rękę. To może być bardzo niebezpieczne.

Jednym z lekarzy ostrzegających przed tego typu działaniem jest dr Bartosz Fiałek. W poście na Facebooku wyjaśnił, dlaczego przyjmowanie takiego leku może być niebezpieczne.

"Czy po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 Oxford-AstraZeneca, powinno się przyjmować profilaktycznie aspirynę? Takie pytania zalewają obecnie moją skrzynkę, a więc spieszę z odpowiedzią, ponieważ zjawisko samo w sobie może być bardzo niebezpieczne" – tak zaczął swój post dr Bartosz Fiałek i dodał: "Rozpoczęcie takiego leczenia bez wskazań, na własną rękę, może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu!".

Osoby stosujące ten lek ze wskazań lekarskich nie powinny go odstawiać

Lekarz wyjaśnia, że nie należy rozpoczynać profilaktycznego przyjmowania kwasu acetylosalicylowego (popularnej aspiryny), ani żadnych innych leków przeciwzakrzepowych, przed, w trakcie czy po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19 Oxford-AstraZeneca. Bo taka kuracja – stosowana bez wskazań, na własną rękę – może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Oczywiście ta uwaga nie dotyczy osób, które stosują wymienione leki ze wskazania i pod kontrolą lekarza z powodu swoich schorzeń. W takim przypadku takie leki trzeba nadal przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Ale przyjmując szczepionkę przeciwko COVID-19 powinny one zachować ostrożność podczas szczepienia i dłużej – przez około pięć minut – przytrzymywać gazik po iniekcji.

Dr Fiałek napisał w poście: "Przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 NIE JEST wskazaniem do rozpoczęcia profilaktycznego przyjmowania leków przeciwpłytkowych ani przeciwkrzepliwych". Nie należy tego robić bez porozumienia z lekarzem, ma własną rękę.

Gdy pojawią się po szczepieniu dolegliwości, takie jak ból czy gorączka, generalnie zaleca się, by unikać zażywania środków przeciwbólowych, jeśli jednak dolegliwości są silne i konieczne jest przyjęcie jakiegoś preparatu, rekomendowany jest raczej paracetamol niż kwas acetylosalicylowy (który ma również działanie przeciwbólowe).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Facebook