Obserwuj w Google News

Antybiotyk i alkohol: czy to groźne połączenie? Obalamy mity

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
22.11.2019 13:45
Zareaguj Reakcja

Alkohol i leki to złe połączenie, dotyczy to również antybiotyków. Jeśli stoisz przed dylematem: pić, czy nie pić podczas antybiotykoterapii, to lepiej powstrzymaj się od spożywania alkoholu do czasu zakończenia kuracji, bo alkohol może osłabić organizm oraz działanie leku. Nie należy jednak popadać w histerię po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu. 

Photo  Matthieu Joannon on Unsplash
fot. Photo by Matthieu Joannon on Unsplash

Czy to prawda, że podczas zażywania antybiotyku nie wolno pić alkoholu? Tak, to jak najbardziej słuszne przeświadczenie, ale dotyczy to w gruncie rzeczy wszystkich leków, nie tylko antybiotyków. Chociaż osoby będące w trakcie antybiotykoterapii nie powinny spożywać alkoholu, to nie muszą wpadać w panikę po wypiciu kieliszka wina. 

Alkohol obciąża organizm i osłabia jego siły obronne, dlatego powrót do zdrowia może być wolniejszy. Spożywanie alkoholu w czasie antybiotykoterapii, czyli w okresie, gdy organizm jest osłabiony chorobą, powoduje, że organizm zmuszony jest do niepotrzebnego, dodatkowego wysiłku. To skutkować może złym samopoczuciem i przedłużeniem procesu rekonwalescencji.

Alkohol wypijany okazjonalnie osłabia również działanie antybiotyków, ponieważ pobudza enzymy wątrobowe i może przyspieszać ich usuwanie z organizmu, przez co spada ich skuteczność. Natomiast przewlekłe spożywanie alkoholu zmienia aktywność pewnych enzymów w organizmie, powodując zwiększenie efektu leków.

Połączenie antybiotyku i alkoholu może wywołać niepożądane objawy przypominające zatrucie alkoholowe, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, ponieważ leki z grupy cefalosporyn spowalniają rozkładanie alkoholu. 

Zdarza się, że wypicie alkoholu podczas leczenia antybiotykiem (np. metronidazolem), wywołuje reakcję disulfiranową, która prowadzi do nagromadzenia się w organizmie aldehydu octowego będącego produktem częściowego utleniania etanolu. Aldehyd octowy wywołuje w organizmie takie objawy, jak zaczerwienienie twarzy, kołatania serca, zaburzenia regulacji ciśnienia krwi, ból głowy, złe samopoczucie, osłabienie. 

Antybiotykami, przy których należy unikać alkoholu, są: tinidazol, linezolid, metronidazol i erytromycyna.

Ważne, by przed rozpoczęciem zażywania jakiegokolwiek leku, w tym antybiotyku, przeczytać dokładnie ulotkę dołączoną do opakowania, w której znajdują się przeciwwskazania (także te dotyczące alkoholu) i wymienione są ewentualne objawy niepożądane. 

Zobacz:  Akcyza na alkohol w górę od 2020 roku. Sejm uchwalił ustawę 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl