Oceń
Spacer to aktywność fizyczna, która jest odpowiednia dla każdego z nas. Nie wymaga kupowania specjalistycznego sprzętu czy uczenia się nowych rzeczy: wystarczy po prostu chodzić. To najłatwiejszy “sport”, jaki istnieje, a korzyści są nieocenione. Na początku warto “zmusić się” do spaceru: po krótkim czasie zauważysz, że Twoje samopoczucie zaczyna się poprawiać i masz dużo więcej energii. Okazuje się, że wcale nie trzeba pokonywać bardzo długich tras.
Wystarczy 11 minut dziennie
Jak przekonują naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, już 11-minutowa aktywność fizyczna, powtarzana każdego dnia, wpływa widocznie na nasze zdrowie. Analiza, którą przeprowadzili na podstawie 196 badań z udziałem ponad 30 mln osób, wykazała, że 11 minut intensywnego ruchu dziennie zapobiega jednemu na 10 przedwczesnych zgonów. Chociaż według zaleceń WHO, najlepiej byłoby ruszać się przynajmniej przez 150 minut tygodniowo, tak naprawdę lepiej robić to przez 11 minut dziennie, niż w ogóle! Nawet tak niewielka dawka ruchu każdego dnia zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia o 17 proc. oraz ryzyko zachorowania na raka o 7 proc. W przypadku niektórych nowotworów (m.in. głowy, szyi, szpiku kostnego), ryzyko spada o 26 procent!
– Nasze odkrycie powinno być dobrą wiadomością dla wszystkich osób, które uważają, że 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo to zbyt dużo. Odkryliśmy, że już połowa tego czasu spędzana w ruchu może wydłużyć nam życie. Niech to będzie zachęta dla tych, którzy nic nie robią. Jeśli osiągną już 11 minut dziennie, mogą ten czas stopniowo wydłużać, dążąc do zalecanego czasu w pełnym wymiarze – mówi dr Soren Brage, kierownik badań na Uniwersytecie Cambridge.
Naukowcy podpowiadają, by zacząć od zmiany drobnych nawyków. Radzą, aby zamiast korzystać z samochodu, chodzić lub jeździć na rowerze do pracy lub do sklepów. Wtedy, gdy tylko mamy czas, wybierajmy okrężną trasę. Korzystajmy z okazji do aktywności, np. podczas zabawy z dziećmi czy wnukami.
Aktywność fizyczna, nawet w małych dawkach, dotlenia organizm, reguluje proces trawienia, obniża poziom cukru we krwi, wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną. Ruch pomaga też znaleźć spokój, gdy zmagamy się ze stresującymi wydarzeniami w życiu.
Źródło:
- Garcia, L, Pearce, M, Abbas, A, Mok, A & Strain, T et al. Non-occupational physical activity and risk of cardiovascular disease, cancer, and mortality outcomes: a dose response meta-analysis of large prospective studies. British Journal of Sports Medicine; 28 Feb 2023; DOI: 10.1136/bjsports-2022-105669
Oceń artykuł