Obserwuj w Google News

Poranna aktywność zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru

3 min. czytania
Aktualizacja 05.12.2022
05.12.2022 11:06
Zareaguj Reakcja

Spacer w umiarkowanym tempie do pracy, wchodzenie po schodach, bieganie czy ćwiczenia – takie aktywności, zwłaszcza rano, obniżają znacząco ryzyko choroby serca czy udaru. 

Poranne ćwiczenia a choroby serca
fot. Shutterstock

Poranne ćwiczenia zmniejszają ryzyko chorób serca i udaru mózgu – tak wynika z badań Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden (Holandia). Natomiast aktywność fizyczna wieczorem lub nawet w nocy może przyczyniać się do zaburzeń snu i wpływać na wzorce żywieniowe.

We wspomnianym badaniu wzięło udział ponad 86,6 tys. osób dorosłych w wieku od 42 do 78 lat (średni wiek uczestników badania to 62 lata). Aż 58 proc. badanych stanowiły kobiety. Żaden z uczestników, w początkowym etapie, nie miał chorób układu sercowo-naczyniowego.

Aktywność poranna zmniejsza ryzyko chorób serca

Wszyscy uczestnicy przez cały okres badania nosili trakery, czyli urządzenia będące połączeniem odbiornika GPS i telefonu komórkowego. Umożliwią one dokładne określenie lokalizacji osób, które je noszą, oraz zapisanie ich pozycji w regularnych odstępach czasu.

Podczas obserwacji trwającej od 6 do 8 lat naukowcy odkryli, że u 2911 uczestników badania rozwinęła się choroba wieńcowa, a u 796 udar. Szczegółowa analiza danych wykazała, że osoby, które były aktywne w godzinach porannych (od 8.00 do 11.00) miały mniejsze ryzyko chorób serca i udaru mózgu w porównaniu do osób aktywnych głównie w południe i wieczór.

Po uwzględnieniu czynników, takich jak wiek czy płeć, badacze odkryli, że uczestnicy, którzy byli najbardziej aktywni wczesnym i późnym rankiem, mieli o 16 proc. mniejsze ryzyko choroby wieńcowej w porównaniu z grupą referencyjną. Co więcej, osoby, które były najbardziej aktywne późnym rankiem, miały o 17 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia udaru mózgu w porównaniu z grupą referencyjną.

Co więcej, okazało się, że wczesna aktywność jest najlepsza dla kobiet. Te, które były najbardziej aktywne wcześnie rano, miały o 24 proc. mniejsze ryzyko chorób serca i o 35 proc. mniejsze ryzyko udaru mózgu.

– Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest ważna dla zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego, ale to badanie pokazuje, że czas aktywności fizycznej również ma znaczenie – uważa Gali Albalak, doktorantka z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden i współautorka badania. Dodaje jednak, że jeśli nie możemy ćwiczyć rano, to nie należy z tej aktywności rezygnować w ogóle. Aktywność fizyczna bez względu na wszystko zawsze ma działanie prozdrowotne.

Wyniki badań zostały opisane w "European Journal of Preventive Cardiology".

Aktywność fizyczna późnym wieczorem może wpływać na potrzebę podjadania

Badacze podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób poranna aktywność może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Zdaniem niektórych może mieć to związek rytmem okołodobowym i zegarem biologicznym.

Aktywność późnym wieczorem oraz w nocy może zakłócać dobowy wzorzec snu i przyczyniać się do zaburzeń snu, a także większej potrzeby nocnego podjadania. Co ma niewątpliwy wpływ na ogólny stan zdrowia.

– Z innych badań wiemy, że jedzenie po godzinie 20.00 lub wystawianie się na jasne światło w nocy może mieć szkodliwy wpływ na nasz zegar biologiczny – przypomina Gali Albalak i dodaje: – Stawiamy hipotezę, że poranna aktywność fizyczna to najodpowiedniejszy czas na prawidłowe ustawienie zegara.

Czy należy więc zmieniać pory ćwiczeń? "Tylko wtedy, gdy da się to zrobić" – uważają badacze. Jeśli jesteś w stanie wstawać wcześnie rano i ćwiczyć, a co za tym idzie kłaść się wcześniej. To tak. Jeśli jednak jest to niewykonalne, chociażby z powodu obowiązków szkolnych, zawodowych czy rodzinnych, nie należy tego robić na siłę. Najważniejsze jest, by w ogóle ćwiczyć i być aktywnym.

– Najważniejsza jest aktywność fizyczna – podkreśla Gali Albalak i dodaje: – Nie ma znaczenia, o której godzinie to robisz, o ile nie wpływa to na twój sen i odżywianie.

Aktywność fizyczna to nie tylko ćwiczenia. Może to być również spacer w umiarkowanym tempie. Na przykład, jadąc do pracy, możemy wysiąść kilka przystanków wcześniej i przejść się ten dystans. Warto też korzystać ze schodów zamiast windy.

Źródło:

  • Albalak G, Stijntjes M, van Bodegom D, et al. Setting your clock: associations between timing of objective physical activity and cardiovascular disease risk in the general population. Eur J Prev Cardiol. Published online November 14, 2022. doi:10.1093/eurjpc/zwac239
  • Centers for Disease Control and Prevention. Benefits of physical activity