,

Polacy są na bakier ze sportem. Co trzeci z nas nie ćwiczy nawet raz w miesiącu

31.05.2023 12:27

Życie w bezruchu prowadzi do wielu poważnych schorzeń i po cichu zabija. Chociaż świadomość na temat zalet regularnej aktywności rośnie w młodszych pokoleniach, jako naród nadal wypadamy źle w statystykach. Co trzeci z nas nie rusza się prawie wcale.

Jedna trzecia Polaków nie ćwiczy nawet raz w miesiącu. Szokujące dane
fot. EastNews/Piotr Molecki

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wszyscy dorośli powinni uprawiać tygodniowo co najmniej 2,5-5 godzin „aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności”.Wieloletni brak ruchu zwiększa ryzyko groźnych powikłań. Tymczasem, mimo że wzrasta liczba pacjentów z nadciśnieniem, chorobami serca czy cukrzycą, Polacy nie są przekonani do sportu. Mniej niż połowa Polaków ćwiczy wystarczająco intensywnie, by zadbać o swoje zdrowie, a co trzeci Polak nie podejmuje aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu – wynika z najnowszego raportu regularnie oceniającego aktywność fizyczną Polaków - MultiSport Index 2023. Badania te realizowane są od kilku lat. Ich celem jest sprawdzenie poziomu aktywności fizycznej i sportowej Polaków. Przy czym, jeśli chodzi o samą aktywność fizyczną, pod uwagę autorzy wcale nie biorą sportów wyczynowych, ale jakikolwiek ruch - w tym przemieszczanie się do sklepu czy do pracy na rowerze).

Aktywność sportowa obejmuje natomiast wyłącznie aktywność ruchową podejmowaną jako cel sam w sobie minimum raz w tygodniu (bez spacerów i jazdy na rowerze w celach transportowych)

Do 2030 roku pół miliarda osób zachoruje na te schorzenia

Jak czytamy w raporcie, w ostatnich pięciu latach wskaźnik aktywności fizycznej Polaków utrzymuje się mniej więcej na podobnym poziomie. Dwie trzecie ankietowanych (w 2023 r. 64 proc.) deklaruje, że są aktywni co najmniej raz w miesiącu. Jednak aktywność sportową podejmuje już tylko 48 proc. badanych, czyli mniej niż połowa. Z badania wynika też, że dwóch na trzech ankietowanych, którzy jako jedyną swoją aktywność deklarują spacery, jest przekonanych, że to „zupełnie wystarczająca” dawka sportu w ich życiu. Owszem, spacery są bardzo zdrowe, jednak by zachować zdrowie, niezbędne są ćwiczenia, które podnoszą tętno – szybkie chodzenie, bieganie, skakanie na skakance czy pływanie.

– Brak regularnej aktywności fizycznej jest w kontekście ewolucji nowością dla ludzkiego organizmu i może zwiększać podatność na wiele chorób – podkreśla cytowana w informacji prasowej przesłanej PAP Iwona Piątkowska, doktor nauk o kulturze fizycznej w zakresie nauk biomedycznych. Jak dodaje, obecnie większość wizyt lekarskich związanych jest z tzw. chorobami cywilizacyjnymi, które określane są także „chorobami stylu życia”. Są to choroby zależne od naszych codziennych nawyków.

Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), pół miliarda osób zachoruje do 2030 r. na choroby serca, otyłość, cukrzycę lub inne choroby niezakaźne związane z brakiem aktywności fizycznej, jeśli zaniechane zostaną działania zachęcające do większej aktywności. Szacunkowe koszty tego zaniechania wynoszą 27 miliardów dolarów rocznie.
W Polsce najaktywniejsi są ludzie młodzi - co piąta osoba w przedziale wiekowym 18-24 lata ćwiczy pięć razy w tygodniu lub częściej, a co trzecia osoba od trzech do czterech razy w tygodniu. Dla porównania, w grupie wiekowej 40-49 lat to już tylko 17 proc. i 11 proc.

– Mllenialsi i “zetki” wykazują największą świadomość korzystnego wpływu regularnego ruchu na zdrowie i jakość życia, a świadomość ta najczęściej idzie w parze z aktywnością fizyczną – podkreśla dr Piątkowska.

Jej zdaniem, jeśli będą oni podtrzymywać to podejście, mają szansę nie tylko wydłużyć swoje życie, ale przede wszystkim przeżyć więcej lat w zdrowiu.

logo Tu się dzieje