Oceń
Golf staje się coraz popularniejszy w Polsce, choć nadal jest uważany za sport dla ludzi majętnych, którzy podczas gry omawiają sprawy biznesowe. To oczywiście stereotyp. Gra w golfa jest dla wszystkich i jest wręcz zalecana przez lekarzy jako idealna aktywność fizyczna, zwłaszcza dla osób starszych, nawet z chorobami zwyrodnieniowymi. Najnowsze badania finlandzkich naukowców wykazały, że golf może być nawet lepszą opcją aktywności niż nordic walking czy szybki marsz, zwłaszcza u seniorów.
Golf ma dobry wpływ na poziom cukru i tłuszczu we krwi
W badaniu wzięły udział osoby powyżej 65. roku życia, które zostały podzielone na trzy grupy. Jedna uprawiała nordic walking (6 km dziennie), druga szybki marsz (6 km dziennie), a trzecia grała w golfa na 18-dołkowym polu golfowym. Wszystkim zbadano ciśnienie krwi, poziom glukozy i lipidów we krwi przed i po aktywności. Badanym mierzono również czas trwania aktywności, a także tętno. Okazało się, że wszystkie trzy formy aktywności miały korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, obniżyły ciśnienie krwi, ale testy wykazały, że golf miał o wiele lepszy wpływ na poziom cukru i tłuszczu we krwi. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiadomo, badania nie dały takiej odpowiedzi, ale zdaniem lekarzy golf jest świetną formą aktywności, bo podczas gry angażowane są nie tylko nogi, ale również górna część ciała (podczas używania kijków).
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie BMJ Open Sport & Exercise, a badacze wskazali tę formę aktywności jako odpowiednią dla wszystkich osób, które chcą zapobiec chorobom układu krążenia. Ze względu na charakter tej aktywności gra w golfa może być polecana również osobom starszym, które już cierpią na choroby sercowo-naczyniowe, czy na nadciśnienie tętnicze. Co więcej, to forma aktywności, która jest korzystna nawet dla osób z ograniczeniami sprawności, np. z chorobami zwyrodnieniowymi stawów.
Dlaczego golf jest dobry dla osób z chorobami serca?
Gra w golfa jest aktywnością fizyczną, która wymusza umiarkowanie intensywny aerobowy ruch (angażowane są nie tylko nogi, ale i tułów, np. podczas używania kijów do golfa). Ale to nie wszystko. Gra odbywa się na świeżym powietrzu i zapewnia kontakt z przyrodą (pola golfowe to ogromne tereny zielone). Gra jest też doskonałą okazją do spotkań z innymi osobami. Ruch, świeże powietrze, niezobowiązujące pogawędki – to wszystko sprawia, że w naszym organizmie obniża się poziom stresu, obniża napięcie, poprawia się krążenie i spala się tkanka tłuszczowa.
Gra w golfa – jakie są korzyści dla zdrowia?
W dokumencie „International Consensus on Golf and Health” ( z ang. "Międzynarodowy Konsensus Odnośnie Golfa i Zdrowia) opublikowano najważniejsze korzyści wynikające z gry w golfa. Autorzy tego badania przejrzeli prawie 350 opracowań naukowych dotyczących tej dyscypliny sportowej i jej wpływu na organizm człowieka. Okazuje się, że gra w golfa m.in.:
- przyczynia się do wydłużenia życia,
- redukuje zagrożenie chorobami serca i udarem,
- starszym osobom pozwala usprawnić zmysł równowagi i poprawić siłę,
- pomaga w zachowaniu zdrowia psychicznego,
- poprawia jakość snu.
Gra w golfa – o czym jeszcze warto pamiętać?
Do gry w golfa, podobnie jak przy innych dyscyplinach sportowych, warto się przygotować. Zalecana jest rozgrzewka, czyli ćwiczenia rozciągające. To ważne, bo, mimo że golf jest dyscypliną sportową bezpieczną, podczas gry może dojść do niepotrzebnej kontuzji, np. uszkodzenia kręgosłupa. Może się tak stać, gdy nie jesteśmy odpowiednio rozgrzani lub mamy nieodpowiednią technikę uderzania w piłeczkę. Powstaje wtedy asymetryczna siła, która m.in. może doprowadzić do uszkodzenia krążków międzykręgowych, popularnie zwanych dyskami. Taki stan, przez badaczy nazwany dyskopatią powstającą w wyniku powtarzalnych urazów (ang. repetitive traumatic discopathy, RTD). Taką kontuzję miał Tiger Woods, chyba najsłynniejszy na świecie golfista. Warto jednak dodać, że sportowiec ten trenował nawet po 13 godzin dziennie przez wiele lat!
Oceń artykuł