Oceń
Badacze z norweskiego Uniwersytetu w Ader przekonują, że jeśli wierzymy, że plan treningowy został opracowany specjalnie z myślą o nas, mamy dużo większe szanse na sukces. Autor badania, Kolbjørn Andreas Lindberg, wyjaśnia, że jest to mechanizm przypominający efekt placebo, który występuje w medycynie. Polega on na podaniu pacjentowi leku, który nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia, jednak u chorego samo stosowanie preparatu wywołuje wiarę w powrót do zdrowia. Placebo w żaden sposób nie szkodzi organizmowi, za to może wywołać pozytywny efekt psychologiczny.
Norwescy naukowcy dokładnie obserwowali 40 ochotników, którzy otrzymali różne programy treningowe. Połowa uczestników została poinformowana, że program jest dostosowany specjalnie do ich indywidualnych potrzeb. Inni byli przekonani, że dostali taki sam plan treningowy, jak reszta. Cały eksperyment trwał 8 tygodni.
– Okazało się, że ci, którzy myśleli, że otrzymali indywidualnie dostosowany program treningowy, osiągali średnio lepsze wyniki niż grupa kontrolna. Mimo że obie grupy realizowały średnio ten sam program. Może być trochę zaskakujące, że placebo odnosi się również do ćwiczeń. Ale kiedy się nad tym zastanowić, ma to sens – tłumaczy Kolbjørn Andreas Lindberg.
Uczestnicy, którzy czuli się wyróżnieni przez trenerów, ćwiczyli intensywniej, a ich mięśnie były bardziej wykształcone. Badacze podkreślają, że wyniki eksperymentu mogą pomóc instruktorom w motywowaniu podopiecznych do ćwiczeń. Zasada jest prosta: im bardziej indywidualny plan, tym większe chęci do ciężkiej pracy.
Źródło:
- Kolbjørn Lindberg et al, The effects of being told you are in the intervention group on training results: a pilot study, Scientific Reports (2023). DOI: 10.1038/s41598-023-29141-7
Oceń artykuł