Zamknij

Jakie dyscypliny sportowe prowadzą do urazów u sportowców amatorów?

19.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:07

Jakie dyscypliny sportowe najczęściej prowadzą do urazów? Dlaczego sportowcy amatorzy częściej ulegają kontuzjom? Od czego zależy skuteczność leczenia pacjentów ortopedycznych?

Urazy sportowe
fot. Shutterstock

– Gra w piłkę nożną oraz jazda na nartach to najbardziej kontuzjogenne formy uprawiania sportu. Rośnie też liczba urazów i kontuzji spowodowanych jazdą na hulajnogach elektrycznych – uważa Łukasz Luboiński, ortopeda, ordynator oddziału ortopedii w Carolina Medical Center. I dodaje: „O tym, która z tych dyscyplin generuje najwięcej urazów, decyduje pora roku. W zimie są to narty, ale w skali całego roku numerem jeden jest raczej piłka nożna”.

Dużą liczbę pacjentów ortopedycznych „generują” również: koszykówka, siatkówka i jazda na rowerze.

Najczęściej występujące urazy we wszystkich aktywnościach sportowych to:

Co ciekawe, urazy i kontuzje dotykają przede wszystkim sportowców amatorów, profesjonaliści  znacznie rzadziej im ulegają. Dlaczego?

Bo za nimi stoi cały sztab profesjonalistów: fizjoterapeutów, trenerów, lekarzy, dietetyków, którzy im pomagają utrzymać dobrą kondycję. Wspomina o tym Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski, najbardziej utytułowany polski chodziarz.  

– Przez 20 lat byłem wyczynowym sportowcem i zawsze było tak, że umykałem jakimś poważniejszym kontuzjom. Było to głównie spowodowane tym, że miałem dobre wsparcie medyczne ze strony fizjoterapeutów – ludzi, którzy na bieżąco dbali o mój stan zdrowia, monitorowali go i zapobiegali – wspomina Robert Korzeniowski. I dodaje: „I dopiero niedawno, kiedy jechałem sobie na wycieczkę rowerową jako amator sportowy, uległem kontuzji, która spowodowała, że znalazłem się w klinice sportowej jako pacjent ortopedyczny”.
Moda na sport zatacza w Polsce coraz szersze kręgi (z badań opinii wynika, że uprawia go już 2/3 Polaków), rośnie więc liczba pacjentów ortopedycznych. Niestety liczba urazów u nich to wynik nieodpowiedniego przygotowania i nieostrożności. Część kontuzji jest efektem długotrwałego przeciążenia lub zużycia danej struktury lub tkanki, część wynikiem nagłego wypadku – uderzenia, stłuczenia, zwichnięcia.

Skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od postawienia prawidłowej diagnozy. Warto zatem udać się do specjalisty, który zna się na rzeczy i ma odpowiednie kompetencje. To pozwoli na szybszy powrót do pełnej sprawności.
Warto pamiętać, że podatność na kontuzje zależy również od aktywności fizycznej w okresie dziecięcym. Ruch wzmacnia i usprawnia niemal wszystkie układy dziecka: ruchu, krążenia, oddechowy, nerwowy, wegetatywny i dokrewny. Aktywność fizyczna hartuje dziecko i wzmacnia psychicznie. Sport uczy pokory i systematyczności. Jednak przy wyborze dyscypliny dla pociechy warto pamiętać, by nie kierować się swoimi ambicjami, nie zmuszać i wybrać taki sport, który nie będzie przeciążał dziecka. Eksperci polecają pływanie, lekkoatletykę i tenis.

Źródło: PAP