Zamknij

Trening personalny - czy jest on efektywniejszy niż inne treningi?

25.11.2020
Aktualizacja: 03.11.2022 12:57

Trening personalny to nic innego jak trening przeprowadzany pod opieką wykwalifikowanego trenera personalnego. Sprawdź, jak się do niego przygotować.

Trening personalny
fot. Shutterstock

Trening personalny to trening, w którym trener personalny pracuje tylko z jedną osobą, w taki sposób, aby szybko osiągnęła ona zamierzone cele. Treningi personalne ze względu na to, że są prowadzone tylko dla jednej ćwiczącej osoby, są droższe w porównaniu do ćwiczeń w grupie. Trener personalny w trakcie takiego treningu bierze pod uwagę wiele czynników, między innymi: wiek, budowę ciała oraz kondycję swojego podopiecznego.

Trening personalny – dla kogo w szczególności jest polecany?

Trening personalny jest szczególnie polecany osobom, które w dość szybkim czasie chcą osiągnąć stawiany sobie cel. O trening z trenerem personalnym powinny zabiegać także osoby, które muszą wykonywać konkretne ćwiczenia prozdrowotne, np. mające skorygować wady postawy.

Jest to też dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z regularnymi treningami. Pod czujnym okiem trenera, takie osoby nauczą się poprawnie wykonywać ćwiczenia (jest to bardzo ważne, gdyż w przeciwnym wypadku można nabawić się poważnej kontuzji), a także poznają swoje ciało i poznają zasady prawidłowo przeprowadzonego treningu.

Trening personalny jest polecany nie tylko początkującym, ale także osobom zaawansowanym, które narzekają na brak widocznych efektów.

Trening personalny – jak się do niego przygotować?

Jeśli wybierasz się na swój pierwszy trening personalny, koniecznie wcześniej zastanów się, czego oczekujesz i w jakim czasie chcesz to osiągnąć. Pamiętaj też, aby trenerowi wspomnieć o wcześniejszych kontuzjach, a także o tym, czy jesteś pod opieką lekarza i masz problemy zdrowotne.

Na pierwszy trening personalny należy wziąć ze sobą sportowy strój, czyli wygodne buty, spodenki lub leginsy oraz koszulkę. Nie zapomnij także o wodzie i ręczniku.

Przebieg treningów personalnych różni się od siebie. Wszystko zależy od trenerów, klientów, a także założonych celów. Jednak struktura treningu nie powinna różnić się od innych treningów. Składa się zawsze z tych samych elementów. Są to:

  1. Faza początkowa, czyli rozgrzewka.
  2. Faza główna, realizacja celów treningowych.
  3. Faza końcowa, czyli uspokojenie i wyciszenie organizmu.

Trening personalny zazwyczaj trwa od 30 do 90 minut. Najczęściej jest to godzina. Zaawansowani uczestnicy mogą rozgrzewać się sami przed treningiem właściwym. W niektórych przypadkach trener może zlecić także samodzielne wykonywanie ćwiczeń cardio po ćwiczeniach siłowych.

Trening personalny a trening w grupie

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy trening personalny jest lepszy od tradycyjnych treningów w grupie. Trenerzy personalni bardzo często podkreślają, że treningi personalne są przede wszystkim efektywniejsze. Wybór ćwiczeń dostosowany jest do ćwiczącego, a cały program do zamierzonych celów trenującego, a nie całej grupy. Trener personalny bierze pod uwagę potrzeby, kondycje, a także budowę ciała konkretnej jednej osoby. Ćwiczenia w grupie tego nie gwarantują.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!