Trening funkcjonalny jest dla osób, które lubią intensywne ćwiczenia
Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze sportem i wzmocnić mięśnie, trening funkcjonalny będzie strzałem w dziesiątkę. Na czym polega?

Siłownie oferują mnóstwo różnych treningów. Wśród nich jest też trening funkcjonalny. Znajdziesz go w większości klubów fitness. Na czym polega? Jest to rodzaj intensywnych ćwiczeń, które mają na celu wszechstronne wzmocnienie mięśni bez rozbudowywania ich masy. Czy trening funkcjonalny jest dla ciebie? Koniecznie musisz go wypróbować.
Trening funkcjonalny – co to?
Trening funkcjonalny polega na imitowaniu ruchów wykonywanych przez nas na co dzień przy zwykłych czynnościach. Wykonywane są one jednak w szybszym tempie i z licznymi powtórzeniami. Właśnie to odróżnia ćwiczenia funkcjonalne od tradycyjnych ćwiczeń wykonywanych na siłowni.
Dzięki takim ćwiczeniom grupy mięśniowe współdziałają ze sobą, a przy okazji zwiększa się koordynacja i gibkość. Trening funkcjonalny to zestaw ćwiczeń podobnych do czynności wykonywanych przez nas np. podczas porannego wstawania z łóżka czy sięgania po jakieś przedmioty.
Ćwiczenia funkcjonalne tylko pozornie wydają się proste, w rzeczywistości wykonywane są one bardzo szybko, skutkiem czego cały trening jest bardzo intensywny. Jeśli lubisz intensywny treningi, koniecznie wypróbuj też trening tabata i trening interwałowy.
Podczas takiego treningu bardzo ważne jest także dbanie o różnorodność ruchów. Trening funkcjonalny można wykonywać też z wykorzystaniem piłki lekarskiej, taśmy, sztangielek, stepów, drabinek koordynacyjnych itp.
Trening funkcjonalny – zalety
Trening funkcjonalny ma wiele zalet. Jedną z nich jest fakt, że ten rodzaj treningu wzmacnia całe ciało, jednak nie powoduje widocznej rozbudowy mięśni. Dzięki temu, że ruchy wykonywane w trakcie tego treningu znamy z życia codziennego, minimalizuje to ryzyko odniesienia kontuzji. Ćwiczenia funkcjonalne poprawiają gibkość i koordynację oraz zwiększa ogólną wydolność organizmu i poprawia krążenie krwi.
Kolejną zaletą tego rodzaju treningu jest także wzmacnianie mięśni głębokich, które są przez nas często zaniedbywane. Mięśnie te są odpowiedzialne m.in. za utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Są one także dobrym sposobem na ból kręgosłupa. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia.
Trening funkcjonalny można wykonywać zarówno w domu, jak i na siłowni. Bardzo ważna jest tu poprawna technika wykonywania ćwiczeń. Jeśli ćwiczenia będą wykonywane nieprawidłowo, obniża to ich skuteczność i może skutkować wystąpieniem kontuzji. Jeśli trening funkcjonalny chcesz wykorzystać do spalenia maksymalnej ilości kalorii, świetną alternatywną będzie dla niego trening obwodowy.
Z racji na to, że trening funkcjonalny jest bardzo intensywny, nie powinien być wykonywany codziennie. Zaleca się, aby trenować nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Taka częstotliwość jest wystarczająca i powinna przyjąć oczekiwane rezultaty.
Trening funkcjonalny - ćwiczenia
Wykonując trening funkcjonalny, nie możesz zapominać o rozciąganiu. Ćwiczenia rozciągające to podstawa dobrego treningu, tak samo jak rozciąganie po treningu. Zapobiegają one kontuzjom i urazom, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie.
Jakie ćwiczenia można wykonywać w ramach treningu funkcjonalnego?
- Unoszenie hantli ze wznoszeniem kolan: Przyjmij pozycję wyprostowaną. Stopu ustaw na szerokość barków. W obu rękach trzymaj hantle. Prawe kolano unieś na wysokość biodra przy jednoczesnym wzniosie obu rąk do boku (w taki sposób, aby twoje ciało tworzyło literę T). Wytrzymaj w takiej pozycji dwie sekundy, pamiętając o tym, że twój brzuch ma być wciągnięty. Po czym opuść prawą nogę i ciężarki, wracając do pozycji startowej. To samo powtórz z drugą nogą.
- Przysiady z piłką lekarską: Aby poprawnie wykonać to ćwiczenie, ustaw stopy na szerokość barków. Trzymaj przed sobą piłkę lekarską. Wykonaj przysiad, wypinając pośladki do tyłu. Twoje kolana powinny znajdować się dokładnie nad piętami, a kręgosłup musi być prosty. Opuszczaj powoli piłkę lekarską (postaraj się opuścić ją aż do podłogi), mając wzrok skierowany do przodu. Wróć do pozycji wyjściowej, unosząc piłkę.
- Skręty tułowia z przenoszeniem piłki lekarskiej: Aby wykonać to ćwiczenie, usiądź na podłodze, mając lekko ugięte kolana. Oprzyj stopy o podłoże. Piłkę lekarską trzymaj w obu rękach przed sobą (w niewielkiej odległości od klatki piersiowej). Wychyl się lekko do tyłu, pamiętając przy tym o wciągniętym brzuchu i prostych plecach. Wykonaj skręt tułowia w prawo, kładąc piłkę po lewej stronie ciała. Postaraj się skierować łokieć za siebie, w stronę podłogi. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj skręt w drugą stronę. Powtarzaj płynnie skręty naprzemiennie na obie strony.
Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!