Oceń
Ból szyi i kręgosłupa: przyczyny
Syndrom SMS-owej szyi (text neck syndrome) jest jednym z efektów, który został zauważony i opisany w medycznej literaturze już dawno temu. Obecnie przybiera rozmiar problemu społecznego.
Nieustanne SMS-owanie, wpatrywanie się w ekran smartfonu lub tabletu, czytanie z ekranu to czynności wykonywane zazwyczaj w pozycji zgarbionej z pochyloną głową. Przez wiele godzin dziennie. Ma to swoje konsekwencje w postaci wad postawy i zespołu dolegliwości:
- bólu ramion,
- bóli głowy,
- drętwienia rąk,
- uczucie mrowienia i kłucia w okolicy szyi, ramion i między łopatkami,
- sztywności mięśni,
- bólu przy ruchach szyją.
Początkowo niegroźne, choć dokuczliwe bóle szyi i karku prowadzą do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, szybszego zużywania się krążków międzykręgowych, mięśni i ścięgien utrzymujących kręgosłup w prawidłowej pozycji. Może dochodzić również do problemów z oddychaniem, bólów w klatce piersiowej, przewlekłych bólów głowy i zaburzeń neurologicznych.
Nieergonomiczne posługiwanie się urządzeniami mobilnymi oraz uzależnienie od spędzania wielu godzin przed ekranami ma również inne, bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, wśród których syndrom SMS-owej szyi jest tylko jednym z wielu.
Nie tylko szyja, ale również ręce (kciuki i nadgarstki) są narażone na negatywne skutki zbyt częstego korzystania z urządzeń mobilnych. Może powodować:
- Tzw. kciuk gracza to przypadłość, na którą chorują osoby grające na padach od konsol oraz na ekranach dotykowych operując kciukami.
- Zespól de Quervaina, przewlekły stan zapalny pochewki ścięgnistej nadgarstka.
- Zespół cieśni nadgarstka, narażone są szczególnie osoby pracujące na komputerze z myszką i klawiaturą.
Należy pamiętać też o tym, że nadmierne przesiadywanie w mediach społecznościowych jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego i może prowadzić do zaburzeń psychicznych: depresji, nerwicy, obsesji, FOMO (Fear of Missing Out) i wyobcowania z prawdziwego życia społecznego.
Co zmienić po diagnozie syndromu SMS-owej szyi?
Należy przede wszystkim dbać o prawidłową postawę ciała, regularne odpoczynki i aktywność fizyczną. Ważne jest również to, aby ograniczyć czas spędzany przed ekranem telefonu. Poniższe 5 punktów jest wprowadzenia od zaraz.
- Utrzymuj prawidłową postawę ciała: szyja nie może być nadmiernie pochylana.
- Rób częste przerwy i ogranicz korzystania z urządzenia.
- Zrób kilku ćwiczeń rozciągających i rozluźniających mięśnie szyi, pleców i karku po dłuższym użytkowaniu urządzeń mobilnych.
- Spędzaj czas wolny, nie używając telefonu.
- Unikaj patrzenia w dół z pochyloną głową.
O problemie alarmował niedawno również Główny Inspektor Sanitarny.
Przeczytaj również: Kręcz szyi boli i paraliżuje ruchy. Jak sobie poradzić z kręczem?
Oceń artykuł