Obserwuj w Google News

Czym charakteryzują się najpopularniejsze style pływackie? Sprawdź

3 min. czytania
Aktualizacja 07.12.2020
07.12.2020 12:10
Zareaguj Reakcja

Każdy fan pływania ma zazwyczaj swój ulubiony styl. Style pływackie można jednak zmieniać tak, aby urozmaicić trening i pobudzić do pracy różne partie mięśni. Najpopularniejsze style to kraul, żabka, grzbiet, motylek i piesek. Czym charakteryzuje się każdy z nich i który wybrać?

Style pływackie (kraul, żabka, styl grzbietowy, motylek)
fot. Shutterstock

Wszystkie style pływania charakteryzują się zróżnicowaną intensywnością i stopniem trudności. Zdecydowanie najwyższym stopniem trudności charakteryzuje się styl motylkowy. Jest on przeznaczony dla osób, które mogą się poszczycić dużą siłą i sprawnością. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pływaniem, najlepszy będzie kraul bądź styl grzbietowy.

Style pływackie – kraul

Pływanie kraulem nadaje sylwetce bardziej opływowy kształt. Pływak dzięki temu nie traci dodatkowej energii na stawianie oporu wodzie w trakcie przemieszczania się. Kraul jest jednym z najprostszych form pływania, wymaga jednak bardzo dokładnego opanowania techniki. Najważniejszą rolę odgrywa tu płaskie ułożenie ciała oraz praca ramion. Na początku trudność może sprawiać także oddychanie, bowiem przez większość czasu głowa osoby pływającej znajduje się pod wodą. Dużą trudność może stanowić także zanurzanie rąk w wodzie pod odpowiednim kątem. Jest to bardzo istotne, ponieważ metoda, za pomocą której ramię wchodzi pod taflę wody i się z niej wynurza, wpływa na szybkość pływania. Podczas pływania kraulem osoba pływająca ułożona jest na brzuchu, a rękami i nogami porusza naprzemiennie.

Style pływackie – żabka

Żabka, nazywana inaczej stylem klasycznym, jest zdecydowanie najpopularniejsza wśród amatorów pływania. Niestety, styl ten nie jest łatwy do opanowania. Wymaga on zsynchronizowania ruchu rąk i nóg z oddechem. W trakcie pływania żabką osoba pływająca ułożona jest na brzuchu. Styl klasyczny polega na posuwistym ruchu do przodu oraz jednoczesnym zanurzaniu i wynurzaniu głowy. Zadaniem dłoni ułożonych po bokach ciała jest wykonanie ruchu od pozycji rąk wyprostowanych przed sobą poprzez przejście łukiem do klatki piersiowej. Nogi z kolei podciąga się do klatki piersiowej, następnie odpycha do tyłu i rozkłada na boki. Niestety, żabka nie jest najlepsza dla osób, które za pomocą pływania chcą wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe czy zniwelować ból pleców.

Style pływackie – styl grzbietowy

Styl grzbietowy polecany jest osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Jest on jednocześnie dobrym sposobem na wzmocnienie mięśni pleców. W trakcie pływania tym stylem osoba płynąca ułożona jest płasko na wodzie, a jej twarz zwrócona jest do góry, co ułatwia oddychanie. Podczas pływania stylem grzbietowym nogi i ramiona pływaka pracują naprzemiennie. Główną siłą, która wprawia w ruch pływaka, są właśnie ramiona. Osoba pływająca wymachuje nimi naprzemiennie. Ważne jest to, aby stopy były obciągnięte, a głowa leżała płasko na wodzie.

Style pływackie – motylek

Pływanie za pomocą stylu motylkowego wymaga sporych umiejętności. Ruch ciała pływaka przypomina kształt fali, a jego ręce pracują równolegle. Ramiona są wyciągnięte do przodu i prowadzone do tyłu pod wodą, następnie pływak wyciąga ręce z wody i prowadzi je po bokach ciała. Pływanie stylem motylkowym pozwala spalić najwięcej kalorii, jednak aby go opanować, potrzebne są mocne mięśnie i regularne treningi. Najlepiej jest najpierw opanować pozostałe style, a dopiero potem przejść do nauki motylkowego.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!