Zamknij

Dlaczego zawodowi sportowcy mają problemy z zębami?

27.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:27

Sportowcy mają o wiele częściej problem z próchnicą niż inni ludzie, mimo że bardziej dbają o zęby – wynika z badania opublikowanego w British Dental Journal. Sprawdź, co jest przyczyną ich problemów z zębami.

Sportowiec z izotonikiem
fot. Shutterstock

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Londyńskim (UCL) w Wielkiej Brytanii. Wzięło w nim udział 352 brytyjskich sportowców z 11 dyscyplin sportowych, w tym kolarstwa, pływania, wioślarstwa, hokeja, żeglarstwa, lekkoatletyki, a także rugby i piłki nożnej. Cześć z nich przygotowywała się w tym czasie do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio w Brazylii. Naukowcy przeprowadzili z nimi wywiady, dopytując o higienę jamy ustnej, a także sprawdzili stan ich uzębienia.

Okazało się, że więcej niż połowa badanych miała próchnicę, prawie wszyscy problemy z jamą ustną. Jednak jeśli chodzi o pielęgnację zębów, to wszyscy sportowcy przykładali szczególną wagę do higieny jamy ustnej. Szczotkowali zęby przynajmniej dwa raz dziennie (a nawet częściej) i regularnie stosowali nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Co ciekawe, większość nie paliła papierosów i stosowała zdrową dietę, która powinna mieć wpływ również na stan jamy ustnej.

Niestety, jak się okazało podczas badania, większość z nich podczas żmudnych treningów stosowała napoje sportowe (aż 87%), żele energetyczne (70%) oraz batony proteinowe (59%).

– Cukier zawarty w tych produktach zwiększa ryzyko próchnicy, a kwasowość tych produktów zwiększa ryzyko erozji zębów – wyjaśniała dr Julie Gallagher, jedna z autorek badania. I dodała: „To one najprawdopodobniej odpowiadają za próchnicę zębów u sportowców”.

Z kolei do problemów z jamą ustną przyczyniały się intensywne ćwiczenia, a właściwie oddychanie podczas nich. Intensywny, krótki oddech przyczynia się do uczucia suchości w ustach, a to z kolei zmniejsza naturalną ochronę jamy ustnej. Zły stan jamy ustnej ma wpływ z kolei na wydajność sportowców. W zawodowym sporcie różnica między wygraną a przegraną jest niewielka, więc nawet nieznaczna poprawa lub pogorszenie zdrowia może mieć wpływ na wyniki.

Zdaniem naukowców sportowcy powinni stosować inne produkty do pielęgnacji jamy ustanej, np. ich pasta powinny mieć wyższą zawartość fluoru.

Źródło: British Dental Journal