Obserwuj w Google News

Spacery medytacyjne: czym są? Zobacz, co robią z twoim ciałem i psychiką

3 min. czytania
Aktualizacja 20.06.2021
08.05.2020 13:51
Zareaguj Reakcja

Medytacja w ruchu ma swoje źródło w buddyzmie i może być stosowana jako część praktyki uważności. Ta technika daje wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Może pomóc w osiąganiu równowagi życiowej i pogody ducha. Pomaga także rozwinąć inną świadomość otoczenia, ciała i myśli.

Spacery medytacyjne: czym są? Zobacz, co robią z twoim ciałem i psychiką
fot. Shutterstock

Czym jest praktyka medytacji chodzącej?

Chodzenie może być czymś więcej niż zwykłym sparowaniem po lesie. Choć czasem nawet takie zwyczajne wyjście do lasu ma w sobie elementy medytacji. Jednak taka pełna znana praktyka buddyjska jest bardziej świadoma i skupiona przede wszystkim na technice chodzenia, "rozbijania" każdego kroku na kilka części i spacerowania uważnie w przestrzeni. Można do tego włączyć techniki oddechowe lub relaksacji. Możliwe jest także medytowanie podczas chodzenia na dalsze odległości.

Aby spróbować warto poznać wskazówki, które pomogą rozpocząć spacery medytacyjne. 

  • Wykonaj 5-10-minutową sesję medytacji, a następnie rozpocznij medytację chodzącą lub odwrotnie.
  • Zwróć uwagę na różnice między tymi dwiema praktykami i zastanów się, którą preferujesz i dlaczego.
  • W miarę postępów możesz zwiększyć czas trwania każdej sesji.
  • Zwolnij. Często, gdy nasz umysł porusza się szybko, również się spieszymy. Zwolnij tempo na kilka minut, nawet jeśli brakuje ci czasu.
  • Zwróć uwagę, jeśli masz jakiś opór, gdy dostrajasz się do oddechu i ciała. Oddychaj wolnym, stałym tempem.
  • Możesz także zapisać rzeczy w dzienniku lub dzienniku i użyć tego jako narzędzia do refleksji na temat swoich doświadczeń.

Poznaj co najmniej 7 korzyści z medytacyjnego chodzenia.

1. Zwiększa przepływ krwi

Medytacja chodzenia to przede wszystkim rodzaj ćwiczenia, które pomaga pobudzić ciało, zwiększyć krążenie, złagodzić uczucie ospałości lub stagnacji. Uważne chodzenie to również świetny na poprawę ogólnego stanu psychicznego, zwiększenie poziomu energii.

2. Poprawia trawienie

Każdy spacer, nie tylko medytacyjny to fantastyczny sposób na zwiększenie trawienia, poprawienie sylwetki, dotlenienie ciała. Należy pamiętać, że ruch pomaga w przemieszczaniu się pokarmu w przewodzie pokarmowym, a także może zapobiegać zaparciom.

3. Zmniejsza lęk

Jeśli chcesz obniżyć poziom stresu, może się przydać praktyka zarówno w domu na karimacie, jak i w ruchu w lesie. Dowodzą tego liczne badania, jedno z nich przeprowadzone w 2017 r. na młodych dorosłych wykazało, że chodzenie jest bardziej skuteczne w zmniejszaniu objawów lękowych w połączeniu z medytacją.
Uczestnicy, którzy wykazali najbardziej znaczące zmiany w swoich stanach lękowych, medytowali przed chodzeniem lub po. Grupa kontrolna wraz z ludźmi, którzy tylko chodzili, nie wykazywała aż tak dużej poprawy. Każda sesja medytacji lub chodzenia trwała ok. 10 minut.

4. Poprawia poziom cukru we krwi

Niektórym trudno uwierzyć, jak duży wpływ na ogólny stan zdrowia ma regularne chodzenie, połączone z medytacją. Jednak skuteczności dowodzą liczne badania, w jednym z nich z 2016 r. stwierdzono, że buddyjska praktyka medytacji chodzenia miała pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi i krążenie u osób z cukrzycą typu 2.
Ludzie praktykowali uważne lub tradycyjne spacery przez 30 minut, 3 razy w tygodniu przez 12 tygodni. Grupa, która zdecydowała się na buddyjskie chodzenie, wykazała większą poprawę niż grupa, która spacerowała tradycyjnie.

5. Łagodzi depresję

Istotne, aby pozostać aktywnym, na każdym etapie życia, to szczególnie istotne na późniejszym etapie życia, gdy jesteśmy bardziej narażeni na depresję i inne zaburzenia psychiczne. Wysiłek fizyczny pomaga podnieść poziom ogólnej sprawności.
Różne badania dowodzą, że same spacery łagodzą depresję. Według badania z 2014 r. osoby starsze miały mniej objawów depresji po praktykowaniu buddyjskich medytacji, chodzenia 3 razy w tygodniu przez 12 tygodni. Poprawiło im to ciśnienie krwi i sprawność funkcjonalną.

6. Poprawia samopoczucie

Jeśli to możliwe, wybierz się na spacer na łonie natury , na przykład do parku, ogrodu lub miejsca z drzewami, co może poprawić ogólne samopoczucie. Według badania z 2018 roku ludzie, którzy spacerowali przez 15 minut w bambusowym lesie, wykazywali poprawę nastroju, poziom lęku i ciśnienie krwi.

7. Poprawia jakość snu

Aby uzyskać korzyści płynące z ćwiczeń, nie trzeba wykonywać intensywnego treningu. Badania z 2019 r. wykazały, że umiarkowane, ale regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na jakość snu.

Chodzenie może pomóc poprawić elastyczność i zmniejszyć napięcie mięśni, dzięki czemu poczujesz się lepiej fizycznie, ale też psychicznie.
Ponadto będziesz bardziej skłonny do zmniejszania uczucia stresu i niepokoju, szczególnie jeśli wychodzisz na spacer i medytację rano . Wszystkie te korzyści mogą dać ci spokój, dzięki czemu możesz odpocząć i głęboko spać każdej nocy.

Źródło:  healthline.com

Zobacz także