Obserwuj w Google News

Spacer to jedyna forma ruchu wielu seniorów. Prof.Kuchar wyjaśnia, czy to wystarczy

2 min. czytania
26.05.2022 13:54
Zareaguj Reakcja

Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla zdrowia seniorów. Niestety, nowe badania potwierdzają, że polscy seniorzy ruszają się bardzo mało i najczęściej wybierają spacery. Czy taka forma ruchu to też sport? Wypowiedź eksperta

Jak powinni ćwiczyć seniorzy? Wypowiedź eksperta
fot. EastNews

Codzienny ruch jest ważny w każdym momencie życia, jednak w przypadku seniorów powinien być stałym elementem dnia. Sport dotlenia cały organizm, łagodzi objawy chorób przewlekłych, zwiększa odporność organizmu, pozwala zachować zdrowe mięśnie i zapobiega zaburzeniom snu, powszechnym w tej grupie wiekowej. Świadomość na temat korzyści wynikających z codziennych treningów rośnie, jednak nadal wielu seniorów nie docenia roli sportu w życiu. Nowe badanie wykazało, że aż dwóch na pięciu polskich seniorów (osoby w wieku 60 lat i więcej) nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej nawet raz w miesiącu.

– Tymczasem aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego – komentują eksperci.

Poziom aktywności fizycznej związany jest z wiekiem

Badanie MultiSport Index 2022 wykazało, że poziom aktywności fizycznej w Polsce spada wraz z wiekiem. Tylko 21 proc. osób w wieku 18-24 lata pozostaje nieaktywnych fizycznie, ale wśród trzydziestolatków odsetek ten wynosi aż 34 procent. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku osób powyżej 60 roku życia. W tej grupie wiekowej całkowicie nieaktywnych jest aż 43 procent badanych. Dodatkowo respondenci z tej grupy wiekowej deklarują duży negatywny wpływ pandemii na swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Według badania jedynie 9 procent seniorów wypełnia podstawowe zalecenia WHO i intensywnie ćwiczy przynajmniej przez 75 minut tygodniowo.

Jeśli chodzi o osoby powyżej 65 lat, WHO rekomenduje wykonywanie przynajmniej 3 razy w tygodniu różnorodnych ćwiczeń, kładących nacisk na równowagę i trening wzmacniający mięśnie z umiarkowaną lub większą intensywnością. Takie zalecenia wypełnia 16 procent seniorów.

Seniorzy najbardziej lubią spacery. Co na to eksperci?

Najpopularniejszą formą aktywności wśród polskich seniorów od lat są spacery. To ulubiony sposób ćwiczeń dla ponad połowy starszych osób (52 procent). Jednak czy samo spacerowanie wystarczy, by zachować sprawność?

Jak podkreśla  specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Dla 13 proc. aktywnych fizycznie Polaków jedyną formą ruchu, jaką podejmują, jest spacer, a ten zazwyczaj nie jest wystarczający, by efektywnie wypełnić rekomendacje WHO i spowodować korzystne zmiany dla zdrowia.

Ruch jest ważny w każdym wieku

Eksperci zwracają uwagę, że motywować do aktywności warto wszystkie grupy wiekowe, ponieważ brak ruchu wpływa nie tylko na pogorszenie zdrowia psychofizycznego społeczeństwa, ale niesie za sobą także realne koszty związane z opieką medyczną

– Już kilka lat temu koszty hipokinezji, czyli niskiej aktywności fizycznej, wśród mieszkańców naszego kraju szacowano na około 2 mld euro rocznie, co stanowiło równowartość 8,4 proc. krajowych wydatków na ochronę zdrowia. Tymczasem, jeśli połowa osób nieaktywnych fizycznie zaczęłaby się ruszać, to w Polsce można byłoby zaoszczędzić około pół miliarda złotych na samej ochronie zdrowia – podkreśla dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Źródło: PAP/Joanna Morga