Obserwuj w Google News

Slow jogging: jak zacząć biegać na luzie? 7 prostych kroków

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
30.12.2019 18:39
Zareaguj Reakcja

Slow jogging to propozycja dla tych, którzy nie zdołali pokochać biegania, ale wciąż poszukują odpowiedniej dla siebie formy aktywności. Bieganie w rytmie slow, czyli powolne truchtanie jest doskonałym sposobem na zachowanie kondycji. Jak zacząć? 

Slow jogging: na czym polega?
fot. Shutterstock

Co to jest slow jogging i na czym polega?

"Nie cierpię biegania", "Lubię uprawiać sport, ale bieganie jest nie dla mnie", "Robiłem kilka podejść, ale za każdym razem przekonywałem się, że bieganie nie jest dla mnie". Prof. Hirokaki Tanaka twórca idei slow joggingu, zachęca do niespiesznego truchtania, wypełnionego uważnością. Podkreśla też korzyści płynące z biegania na luzie. Badania potwierdzają, że slow jogging daje dobre efekty w leczeniu nadwagi, nadciśnienia, cukrzycy. Co więcej, ryzyko kontuzji jest minimalne - w przeciwieństwie do "normalnego" biegania. 

Oto 7 porad przygotowanych na podstawie wskazówek prof. Hiroaki Tanaki. 

1. Uważnie się przygotuj 

Chodzi o to, by zadbać o sportowe buty na cienkiej  podeszwie i wygodny strój. Pozostaw też w domu urządzenie do słuchania muzyki, aby osiągnięcia lepszych efektów. Slow jogging powiązane jest w pewnym stopniu z medytacją.

2. Rozpocznij od krótkiej rozgrzewki

Dokładna rozgrzewka uchroni ciało przed urazami. Rozluźni ciało jeszcze przed rozpoczęciem aktywności. Należy zacząć od rozgrzania kostek, kolan, stawu biodrowego i rąk. 

3. Zadbaj o postawę

Zadbaj o wyprostowaną, ale luźną postawę ciała. Następnie unieś podbródek i kieruj wzrok na horyzont przed tobą.

4. Biegnij małymi kroczkami

W slow joggingu chodzi o spokojne tempo, które pozwoli na swobodny oddech i dokładne ruchy ciała. Zadbaj o to, aby świadomie lądować na śródstopiu. Poczuj kontakt stóp z podłożem. Niech ramiona i ręce poruszają się w naturalnym rytmie. Staraj się rozluźnić pozostałe części ciała, które nie biorą udziału w bieganiu.

5. Skup się na oddechu

Ciało instynktownie wie kiedy i jak nabrać powietrze. Poczuj każdy wdech i wydech. Głęboki wdech i spokojny wydech wspomaga cię podczas slow joggingu. 

6. Daj się ponieść 

Kiedy odkryjesz jak swobodny jest ten rodzaj biegania, możesz rozszerzyć świadomość na wszelkie odczucia z ciała i doświadczenia ruchu. Poczuj bicie serca lub pulsowanie krwi w skroniach. Śledź z uwagą każde poruszanie mięśni. Obserwowanie ciała i tego, co wokół spotęguje pozytywne doświadczenie, wynikające ze slow joggingu. 

7. Nie planuj tras

Nie planuj tras, dystansów ani ilości spalonych kalorii. Pozwól się ponieść ruchowi i ciału, czerpiąc z tego przyjemność i satysfakcję. Na koniec delikatnie się rozciągnij. Pozwól rozgrzanym mięśniom nabrać sprężystości i elastyczności. Zanim powrócisz do codziennych zajęć, usiądź na 2-3 minuty w skupieniu na oddechu. 

Przeczytaj:  Dlaczego podczas treningów biegowych warto robić przerwy na marsze?

Źródło: Coaching Extra