Obserwuj w Google News

Siedzenie skraca życie. Siedzący tryb życia może mieć tragiczne konsekwencje

4 min. czytania
Aktualizacja 19.11.2021
27.10.2021 13:01
Zareaguj Reakcja

Długie siedzenie bez wstawania jest dla człowieka zabójcze. Tymczasem większość z nas właśnie w takiej pozycji spędza większą część dnia. Nawet jeśli siedzisz na specjalnie wyprofilowanym krześle, nie pomoże ci to, jeśli nie będziesz często wstawać i zmieniać pozycji – na niesiedzącą. Czym grozi siedzący tryb życia?

Siedzący tryb życia - konsekwencje dla zdrowia
fot. Shutterstock
  1. Masz większe ryzyko demencji
  2. Rośnie ryzyko cukrzycy
  3. Masz większe prawdopodobieństwo zakrzepicy
  4. Możesz mieć problemy psychiczne
  5. Niszczysz sobie kręgosłup
  6. Masz większą skłonność do żylaków
  7. Rośnie ryzyko osteoporozy
  8. Zwiększa się ryzyko raka
  9. Jak często wstawać, by się poruszać?

Najgorsze w całej sprawie jest to, że nawet jeśli regularnie uprawiasz sport, nawet codziennie, to nie zniweluje to szkód, jakie wyrządza długotrwałe siedzenie bez wstawania – wszystko jedno czy przed komputerem w pracy, czy na kanapie w domu. Jedyny sposób, by ryzyko dla zdrowia było mniejsze, jest częste wstawanie, by trochę się poruszać. I wcale nie muszą to być jakieś specjalne ćwiczenia (choć mogą) – wystarczy, że chwilę pochodzisz, np. robiąc kółka wokół stołu.

Zbyt długie siedzenie bez ruchu na pewno grozi nadmiarem kilogramów, czyli nadwagą lub nawet otyłością. Jakie jeszcze może mieć konsekwencje dla zdrowia?

Masz większe ryzyko demencji

Długotrwałe siedzenie bez wstawania może przyczyniać się do demencji. Siedzący tryb życia zwiększa również ryzyko chorób serca, cukrzycy, udaru, wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu, które w dużym stopniu przyczyniają się wystąpienia otępienia. Zwykła aktywność ruchowa w ciągu dnia może być nawet skuteczniejsza w zapobieganiu tym wszystkim schorzeniom niż jakiekolwiek treningi.

Rośnie ryzyko cukrzycy

Siedzenie przez cały dzień zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy. Powodem jest nie tylko mała ilość spalonych kalorii – choć i to ma znaczenie. Nie jest jasne dlaczego, ale lekarze uważają, że długotrwałe siedzenie może zmienić sposób, w jaki organizm reaguje na insulinę, hormon, dzięki któremu cukier i węglowodany zamieniane są w energię.

Masz większe prawdopodobieństwo zakrzepicy

Zakrzepica żył głębokich to sytuacja, gdy w nodze, często z powodu zbyt długiego siedzenia w jednym miejscu, powstaje zakrzep. Może to skończyć się tragicznie, jeśli zakrzep się uwolni i przesunie do płuc. Zakrzepica zwykle objawia się obrzękiem i bólem w kończynie, ale czasem nie ma żadnych objawów.

Możesz mieć problemy psychiczne

Długie godziny spędzone w samotności przed ekranem, w dodatku zwykle w pozycji siedzącej, nie wpływają dobrze na psychikę. Taka sytuacja może też zakłócać sen, co powoduje dodatkowy niepokój. Poza tym duża ilość czasu spędzana w samotności powoduje wycofywanie się z kontaktów ze znajomymi i bliskimi i może sprawić, że pojawi się tzw. lęk społeczny. Naukowcy wciąż badają to zjawisko.

Niszczysz sobie kręgosłup

Pozycja siedząca powoduje duży nacisk na mięśnie pleców, szyi i kręgosłupa. Garbienie się dodatkowo pogarsza sprawę. Ważne jest przede wszystkim siedzenie na ergonomicznym krześle, które ma odpowiednią wysokość i które prawidłowo podpiera plecy. Nawet jednak na takim krześle nie można siedzieć bez przerwy. Trzeba co jakiś czas wstawać dla dobra kręgosłupa.

Masz większą skłonność do żylaków

Gdy zbyt długo siedzisz, krew gromadzi się w nogach, co powoduje wzrost ciśnienie w żyłach. Nogi mogą puchnąc, naczynia się powiększać – wtedy powstają żylaki. Wokół nich są dostrzegalne popękane naczynia krwionośne, tzw. pajączki. Nie jest to bardzo poważne schorzenie, ale może być bolesne. Na szczęście można to leczyć – konieczna jest wizyta u flebologa.

Rośnie ryzyko osteoporozy

Osoby w starszym wieku, które nie są aktywne, są bardziej narażone na osteoporozę (osłabienie kości). To schorzenie, oprócz łatwej łamliwości kości, powoduje też stopniową niesamodzielność u chorych, którzy stają się z czasem niezdolni do wykonywania podstawowych codziennych czynności, takich jak kąpiel czy korzystanie z toalety. Aktywność ruchowa, nawet rozumiana jako nieprzesiadywanie na kanapie przez długie godziny, pomaga dłużej zachować sprawność.

Zwiększa się ryzyko raka

Im więcej siedzisz, tym większe prawdopodobieństwo raka jelita grubego, endometrium lub płuc – takie mogą być skutki braku ruchu. Kobiety w starszym wieku mają większe ryzyko zachorowania na raka piersi. I to nawet, jeśli trenujesz jakiś sport – liczy się to, jak dużo siedzisz.

Jak często wstawać, by się poruszać?

Jeśli większą część dnia spędzasz w pozycji siedzącej, po prostu musisz zacząć częściej wstawać, by się poruszać. Najlepiej wstawać z krzesła (lub kanapy) co pół godziny i poruszać się chociaż dwie minuty. Co robić?

  • Wstań i porozciągaj się przez chwilę.
  • Dotykaj palcami stóp.
  • Przespaceruj się po biurze lub pokoju.
  • Spróbuj stać przy biurku przez jakąś część dnia (możesz kupić biurko z podnoszonym blatem albo postawić komputer np. na skrzynce).

Te i inne podobne czynności mogą pomóc powstrzymać negatywne skutki nieprzerwanego siedzenia i pomóc zachować zdrowie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: WebMD.com