Zamknij

Przewodnik po zajęciach fitness. Sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie

Marta Wilczkowska
28.11.2020
Aktualizacja: 28.11.2020 21:03

Fitness to jeden z najpopularniejszych treningów. Kobiety go uwielbiają! To dla nich nie tylko okazja, aby pozbyć się złych emocji czy zadbać o swoją figurę, ale też świetna zabawa.

Grupa osób na treningu fitess
fot. Shutterstock

Fitness jest w ofercie praktycznie każdej siłowni. Możesz na zajęcia chodzić sama lub z koleżankami. Poszczególne zajęcia są urozmaicone zarówno pod względem partii mięśniowych, które chcesz ćwiczyć, jak i stopnia zaawansowania. Każdy klub wprowadza swoje autorskie treningi. W ofercie niektórych znajdziesz m.in.: treningi inspirowana tymi z Ewą Chodakowską. Fitness gwarantuje świetne efekty. Jaki trening fitness będzie najlepszy dla ciebie?

Zobacz także: Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz od czego zacząć? Te ćwiczenia gwarantują efekty!

Trening fitness

Jeśli masz wykupiony karnet na siłownię, bądź myślisz o jego zakupie, warto wcześniej przejrzeć ofertę zajęć grupowych danego klubu. Zajęcia te są bardzo różne, od tanecznych do tych zawierających elementy sztuk walki.

Warto chodzić na różne zajęcia, ponieważ trening fitness podobnie jak każdy inny daje największe efekty, kiedy jest wyzwaniem. Jeśli twój organizm przyzwyczai się do danego treningu, ten nie będzie dawał takich efektów jak początkowo. Zajęcia grupowe to świetna zabawa, warto przetestować kilka i wybrać swoje ulubione. Nie musisz przecież być fanką wszystkich.

Jakie treningi proponują kluby fitness?

Trening TBC

Trening TBC to zajęcia typu dwa w jednym. TBC łączy ćwiczenia aerobowe ze wzmacniającymi. To gwarancja spektakularnych efektów, jednak trening ten jest dość wymagający. Osoby początkujące mogą sobie z nim nie poradzić.

Ćwiczenia dobiera instruktor, który dba, aby wszyscy uczestnicy zajęć wykonywali je poprawnie. Ćwiczenia są dobrane tak, aby uruchomić zarówno dolne, jak i górne partie mięśni. Cały trening jest wykonywany w rytm tanecznej muzyki.

Zobacz także: Chcesz zrobić szpagat? Te 5 ćwiczeń gwarantuje ci sukces!

Step fitness

Step fitness to forma zajęć fitness, do których wykorzystuje się specjalną, ok. 20-centymetrową platformę – step. Ćwiczenia takie polegają na dynamicznym wchodzeniu i schodzeniu ze stopnia na różne sposoby w rytm tanecznej muzyki. To świetna alternatywna dla tradycyjnego treningu cardio, pozwala spalić maximum kalorii i ujędrnić przy tym uda, pośladki oraz łydki.

Trening ABT

Trening ABT jest jednym z najpopularniejszych treningów i znajdziesz go praktycznie w każdym klubie. Jest wprost idealny, jeśli twoim głównym celem jest wyszczuplenie partii brzuch-uda-pośladki. To właśnie na nich skupia się cały trening i daje naprawdę satysfakcjonujące efekty. Mimo iż jest on dość intensywny, kiedy ćwiczysz w grupie zmotywowanych kobiet, w rytm energetycznej muzyki nawet nie zauważasz, kiedy mija ta godzina.

Jeśli wolisz ćwiczyć w domu, możesz wypróbować sprawdzone ćwiczenia na mięśnie brzucha oraz ćwiczenia na pośladki.

Zobacz także: Piękne ciało. Produkty, które musisz jeść, aby pozbyć się cellulitu

Trening obwodowy

Trening obwodowy od tradycyjnego treningu siłowego różni się intensywnością. Kiedy wykonujesz ten rodzaj treningu w ciągu 30- 40 minut masz za zadanie wykonać bezpośrednio po sobie następujące ćwiczenia. Tutaj nie ma długiej przerwy ćwiczenia, wykonuje się praktycznie bezpośrednio po sobie, dzięki czemu trening staje się niesamowicie intensywny.

Ważną cechą tego treningu jest fakt, iż każde ćwiczenie oddziałuje na inną partię mięśni, dzięki czemu pomimo tego, iż mięśnie cały czas pracują, nie przeciążają się. Trening obwodowy łączy w sobie ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej z ćwiczeniami wzmacniającymi  wszystkie mięśnie ciała.

Zumba

Zumba to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią taniec i chcą go połączyć z treningiem. Jest to taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Wszystko w rytm energetycznej muzyki. Takie zajęcia to prawdziwa bomba endorfin i świetna zabawa nie tylko dla pań; również panowie lubią się od czasu do czasu na nie wybrać.

Zobacz także: Fitness jest ulubionym treningiem wielu kobiet. Są różne opcje takich zajęć. Które wybrać?

Sporty walki

Sporty walki to zajęcia ogólnorozwojowe polegające na walce wręcz bądź z pomocą broni białej. Ich zadaniem jest poprawa kondycji fizycznej oraz rozwój osobowościowo-duchowy. Ten rodzaj treningu pomaga także poprawić koordynację oraz jest doskonałym treningiem kontroli umysłu.

Stretching

Stretching, czyli ćwiczenia rozciągające polecane są osobom, które wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej. Podstawą stretchingu są ćwiczenia rozciągające, ale nie tylko. To także ćwiczenia oddechowe i rozluźniające przy relaksującej muzyce. Są nieco inspirowane jogą oraz pilatesem. Wbrew pozorom nie jest to tak „leniwy” trening jak może się wydawać. Wykonując go, można się nieźle zmęczyć.

Zajęcia prozdrowotne

Oprócz stretchingu formą zajęć, które pomagają się rozluźnić i zrelaksować, są zajęcia prozdrowotne. Wśród nich znajdziesz m.in.: zajęcia z jogi czy pilates. Popularne są także zajęcia o nazwie zdrowy kręgosłup, które przeznaczone są głównie dla osób spędzających dużo czasu w jednej pozycji.

Jeśli doskwiera ci ból pleców, warto poświęcić też trochę czasu na ćwiczenia na plecy w domu. 

Zobacz takżeJoga polecana jest każdemu. Dlaczego warto ją ćwiczyć?

Trening fitness w domu

Na trening fitness możesz iść na siłownię, ale możesz także zrobić go w domu. Świetną bazą będzie tu internet, w którym znajdziesz mnóstwo różnych wideo z propozycjami treningu. Po przetestowaniu kilku z pewnością wybierzesz sobie swoje ulubione. Z czasem staną się one nie tylko obowiązkowym punktem na drodze do metamorfozy, ale także świetną zabawą.

Pamiętaj, aby przed każdym treningiem wykonywać ćwiczenia rozciągające. Nie możesz o nich zapominać również po treningu. Jeśli domowy trening fitness, chcesz połączyć z innymi ćwiczeniami, świetnie sprawdzą się tu ćwiczenia dla początkujących lub trening interwałowy, jeśli z aktywnością fizyczną jesteś za pan brat.

Zobacz także: Bigoreksja: gdy ćwiczenia stają się uzależnieniem. Na czym polega dysmorfia mięśniowa?

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio Zet na Facebooku!