Zamknij

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z butów do biegania?

29.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 18:38

Dla osoby aktywnie uprawiającej sport przepocone, śmierdzące obuwie to codzienność. Dowiedz się, jak zlikwidować domowymi sposobami nieprzyjemny zapach ze sportowych butów i jak o nie dbać, by jak najdłużej nam służyły.

Nieprzyjemny zapach z butów do biegania - jak usunąć
fot. Shutterstock

Sportowe buty kupujemy, by w nich trenować, a nie, by się dobrze prezentowały w naszej garderobie. To naturalne, że po intensywnym treningu buty są w środku przepocone i wilgotne. Jeśli nie zadbamy o nie odpowiednio, po jakimś czasie zaczną śmierdzieć i korzystanie z nich będzie nieprzyjemne nie tylko dla nas, ale i dla naszego najbliższego otoczenia.

Jak dbać o buty po treningu?

Oczyszczanie butów po intensywnym treningu nie jest ani łatwe, ani przyjemne (zwłaszcza gdy jesteśmy bardzo zmęczeni), ale niestety konieczne. Wilgoć, błoto, niewłaściwa pielęgnacja mogą negatywnie wpłynąć na właściwości takiego obuwia (amortyzację, materiał etc.). A przecież wybierając buty sportowe, bierzemy pod uwagę właśnie te kryteria, a nie ich wygląd. Przykład: jeśli po bieganiu w urozmaiconym terenie (trailu) nie wyczyścisz podeszwy z błota, trawy, kamyków etc., zmaleje jej przyczepność i amortyzacja buta. Utworzona z tych komponentów warstwa błota skamienieje i trudniej będzie ją usunąć.

Ważne

Największym błędem początkującego biegacza jest wrzucenie brudnych butów do pralki, a potem do suszarki, lub wystawienie ich na działanie promieni słonecznych. Woda w połączeniu z ciepłym powietrzem uszkadza spoiwo obuwia, czyli klej. To oznacza, że po jakimś czasie buty mogą się całkowicie rozkleić.

 1. Po treningu delikatnie wyczyść małą szczotką lub szczoteczką do zębów główną część cholewki. Z materiału usuń piasek i pyłki. W następnej kolejności zajmij się podeszwą i wzmocnionym czubkiem buta. Usuń błoto, kamyki.
 2. Zwilżoną w letniej wodzie szmatką (może być z dodatkiem szarego mydła) spróbuj doczyścić miejsca, których nie udało się oczyścić za pomocą szczoteczki. Jeśli błoto zaschło, spróbuj nawilżyć je ściereczką i delikatnie oczyścić. Później wszystko dokładnie wytrzyj czystą ściereczką.
 3. Jeśli buty nie są zbyt mocno przepocone, rozwiąż je i wyciągnij język na zewnątrz (wyjmij ze środka wkładki i sznurówki). Buty postaw w suchym, przewiewnym miejscu na 1-2 godziny.  
 4. Wyjęte z środka wkładki oraz sznurówki - o ile masz taką możliwość - wypierz w pralce. Jeśli boisz się, że wkładki nie wyschną, a nie masz innych na zmianę, połóż wkładki w suche, przewiewne miejsce, aby wywietrzyły się. Ewentualnie wsadź do wnętrza buta gazetę i pozostaw do wyschnięcia. Papier zaabsorbuje wilgoć. Ważne! Susz tylko wkładki, a nie całe buty. Postawienie butów przy kaloryferze lub wystawienie ich na światło słoneczne może je zniekształcić. Najlepsza do schnięcia jest temperatura pokojowa.
 5. Jeśli Twoje stopy bardzo się pocą, możesz spróbować użyć antyperspirantów w spreju lub kremie. Preparaty te nie tylko zmniejszają potliwość stóp, ale również zwalczają bakterie i grzyby, które są odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów sportowych?

Jest wiele sposobów na zlikwidowanie nieprzyjemnego zapachu z butów. Przede wszystkim należy regularnie prać (i wymieniać) wkładki do butów. Jeśli mimo to pojawi się nieprzyjemny zapach, możesz skorzystać z poniższych rad.

 1. Wymieszaj sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia (po jednej łyżce każdego produktu), a następnie tak przygotowaną mieszankę wsyp do butów, najlepiej na całą noc. Następnego dnia wyschnięty proszek wyszczotkuj lub odkurz. Soda wchłonie wilgoć i pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
 2. Oczyszczone buty zapakuj w torbę foliową i włóż na noc do zamrażarki. Po wyjęciu zdejmij folię i włóż do butów zmiętą suchą gazetę lub skarpetę frotte - wchłoną one wilgoć. Niska temperatura usuwa nieprzyjemny zapach potu oraz zabija całkowicie bakterie. Pamiętaj jednak, że buty muszą odmarznąć i całkowicie wyschnąć w pokojowej temperaturze.
 3. Włóż do każdego buta po kilkanaście torebek czarnej herbaty i zostaw na kilka godzin. Nieprzyjemny zapach zostanie zaabsorbowany przez herbatę.  
 4. Nieprzyjemne zapachy i wilgoć doskonale pochłania żwirek... dla kotów. Możesz go użyć również do butów. Nasyp żwirek do skarpetki i wsadź ją do buta na całą noc.  
 5. Jeśli producent obuwia dopuszcza pranie obuwia w pralce, możesz to zrobić, ale pamiętaj, by temperatura wody nie była wyższa niż 30°C. Bezpieczniej jest uprać obuwie ręcznie, a później dokładnie wysuszyć. Niestety ta metoda nie jest skuteczna, jeśli chodzi o wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu (bakterie, które są jego przyczyną giną dopiero w temperaturze 60°C).
 6. Innym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z butów jest... moczenie ich w roztworze wody i tabletek do uzdatniania z chlorem i jonami srebra. Tabletki należy rozpuścić w wodzie, namoczyć w nim gąbkę, a następnie przetrzeć nią wierzch i środek butów. Po wszystkim należy buty odstawić do wyschnięcia.
 7. W redukowaniu smrodu z butów pomogą również gotowe pochłaniacze zapachów i wilgoci do butów - specjalne wkładki, które zawierają np. bambusowy węgiel drzewny. Można je kupić w drogeriach i aptekach, a także w dobrych sklepach.

Źródło: Aktywnie Bardzo