Oceń
Za biurkiem spędzasz więcej niż sześć godzin dziennie? Nie ma wyjścia, musisz się ruszać. Naukowcy wyliczyli, ile czasu musimy poświęcić na aktywność fizyczną, żeby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób krążenia.
Siedem godzin za biurkiem
Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney wyliczyli, że osoby spędzające za biurkiem ponad sześć godzin dziennie mają o 107 proc. wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do osób pracujących na siedząco cztery godziny i oddających się aktywności fizycznej przez godzinę dziennie.
Sprawa jest poważna, ponieważ z danych GUS, opublikowanych w 2017 roku, wynika, że główną przyczyną śmierci Polaków są choroby układu krążenia, a zgodnie z raportem Harvard Bussiness Review i Kantar TNS Polska, niemal co trzeci Polak spędza ponad siedem godzin dziennie za biurkiem.
Dobra wiadomość jest taka, że ryzyko rozwoju chorób krążenia pomaga zniwelować aktywność fizyczna.
Czterdzieści minut na bieżni
Z badań opublikowanych w Journal of the American College of Cardiology wynika, że aby zrównoważyć zgubne skutki pracy biurowej dla zdrowia, na aktywność fizyczną powinniśmy poświęcić 20-40 minut dziennie lub 150-300 minut tygodniowo.
„Każdy ruch jest dobry dla zdrowia, ale aktywność fizyczna o umiarkowanej lub dużej intensywności - czyli czynności, które pozbawiają ludzi tchu - jest najsilniejszym i najbardziej efektywnym sposobem” - skomentował prof. Emmanuel Stamatakis, koordynator badań.
Badania zostały przeprowadzone we współpracy z Norweską Szkołą Nauk Sportowych, Norweskim Instytutem Zdrowia Publicznego i brytyjskim Uniwersytetem w Loughborough.
Źródło: sbs.com.au, hbrp.pl
Oceń artykuł